Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanımız Ahmet Arslan, Manisa’da yerel bir televizyonda katıldığı programda “Hem Türkçe karakterlerin kullanılabileceği yazılımlar hem de özellikle yerli bir arama motorunu geliştirmemiz ülkemiz açısından çok önemli” dedi.

İletişim ve bilişim konusunda, dünya ile entegre olduğumuzu, yapılacak yeni yazılımlar ile bu bağın kopmadan güçlenerek devem edeceğini söyledi.

Ancak en büyük sorunun Türkçe karakterlerin yer aldığı yazılımların kullanılması olduğunu söyleyen Bakan Arslan, “Türkçe karakterlerin kullanılabileceği yazılımlar hem de özellikle yerli bir arama motorunu geliştirmemiz ülkemiz açısından çok önemli. Bunların çalışmalarını yapıyoruz.” dedi.

Olayın haberini alan twitter kullanıcıları ise, hemen yeni arama motoruna isim aramaya başladılar. Ünlü radyocu Nihat Sırdar’ın sabah programında ele aldığı konuda dinleyicilerin önerileri konuşuldu.

Yeni ve yerli arama motoruna isim önerileri,

yerli-arama-moturu yeni-arama-moturu turk-arama-moturu google-yerine-arama google-rakip-arama-moturu google-baska-arama-moturu alternatif-arama-moturu

8 YORUMLAR

  1. Umarım düğerleri gibi geçici bir şey olmaz. Arama motoru sitesi açmak sorun değil. Asıl mesele sağlam bir algoritma ile en doğru sonuçları sıralayabilmek. Google’nin başarısının sırrı da bu değil mi?

  2. arama motorları kadar pratık bir şey yok yahu . ama google a alıstık artık bakalım nasıl olacak yandex de varken pek yer bulabılecek mı

  3. Yerli arama motoru muhakkaki lazım. Ama şuan duyduğumuz projeler komik adam yerli arama motoru diye birşey tanıtıyor. indexleri google’dan çekiyor, buna da yerli arama motoru diyor.

CEVAP VER