Dünyanın önde gelen teknoloji firmalarında Apple, yeni amiral gemisi Iphone 7 ve Iphone 7 Plus’ın da bulunduğu ürünlerinin TSİ 20:00’da görkemli bir lansman ile tanıttı.Peki Iphone ne zaman satışa çıkacak ve ne kadar olacak?

Sosyal medya tepkileri için tıklayın.

Apple CEO su Tim Cook, söze şimdiye kadar 1 milyar Iphone sattıklarını anlatarak başladı.

Iphone’ların özellikle önem gösterdiği ve her zaman öncü olduğu konu olan kamera özellikleri,Iphone 7 ve 7 Plus larda da karşımıza çıkıyor.Her iki telefon da 12 Mp’lik kameraya sahip,LED flaşlarına sahipler ve 4K video kaydı yapabiliyorlar.Yüz ve gülümseyi tanıma sistemi bulunan kameralar,HDR kalite seçeneğine sahip.Ancak bu durum 7 Plus telefonlar da biraz daha gelişmiş durumda.7 Plus larda çift arka kamera bulunuyor ve iki kamera da 12 Mp değerinde.Bu kameralardan biri diğerine göre daha geniş açılı ve piksel boyutu açısından daha gelişmiş durumda.

apple7

Karanlık ortamlarda Iphone ların yeteri kadar ışık vermediği konuşulanlar arasındaydı.Apple’ın en güçlü rakibi Samsung’da sık sık bu duruma gönder yaparak rakibini eleştiriyordu.Apple bu duruma çözüm olarak iki soğuk ve iki sıcak tonda olmak üzere toplamda 4 adet LED flaş ekledi.

7_2

Yeni nesil Iphone larda materyal olarak bir değişiklik yok ancak, Ipad Pro’da kullanılan geniş renk özelliği 7 ve 7 Plus’a eklenmiş.

Önceki yazılarımızda da belirttiğimiz üzere, Apple firmasının suya dayanıklılık konusunda çalışmalarda bulunduğunu ve yeni çıkacak olan telefonlarda bunu kullanacağını duyurmuştuk.6 ve 6s modellerinde suya dayanklılık artmıştı ancak bu sefer Apple elinde IP67 sertifikasıyla çıktı meydan ve ‘bu telefonlar suya dayanıklıdır‘ açıklamasını yaptı.

7_3

Rahmetli Steve Jobs’ın en büyük amacı sadelik ve rahat kullanım idi.Onun ölümünden sonra da işe devam edenler bu yönde çalışmaya devam ediyorlar.En son olarak ortalarda çokca dolaşan Iphone’larda kulaklık girişinin kalkacağı konusu sonunda açıklığa kavuştu.Iphone 7 ile birlikte Apple kulaklık girişine veda etmiş durumda.Şirketin bu duruma bulduğu çözüm ise Lighting ve kulaklık için jack girişi aparatı,bu aparat da telefonlarla birlikte kutudan çıkacak.Kutudan çıkmayacak ve 159 dolarlık fiyatı ile satılacak olan Airpod ise çok şık.

7_4

Batarya konusunda ciddi bir adım atması beklenen Apple bunu yapmadı.Bir önceki modele göre yüzde 15 dolaylarında artış olmasına rağmen, kulaklık girişinin olmaması ve bluetooth ile kullanılacak olan Airpod’ların kullanımı batarya konusunda insanların kafasında soru işareti bıraktı.Iphone 7’ler de 1960 mAh batarya bulunurken,Iphone 7 Plus’lar da bu rakam 2400.

7_5

Apple, daha önce konuşulmayan bir renk seçeneği ile de bekleyenlerini şaşırttı.Yapılan açıklama da 5 renk ile piyasaya çıkacak olan yeni nesil Iphone lar Gold,Gold Rose,Gümüş,Jet Siyah ve Siyah renklerine sahip.

7_7

Peki Iphone ne zaman çıkacak ve fiyatı ne kadar?

23 Eylül’de satışa çıkması konuşulan Iphone’lar için AT&T firması 16 Eylül’de ön siparişlere verileceğini duyurdu.Türkiye’de ise bu tarih 26 Eylül.

En önemli konu ise telefonların Türkiye fiyatlarının ne kadar olacağı.32 gb kapasiteli Iphone 7 3899 Tl fiyatı ile biraz sinir bozmaya başladı bile.

CEVAP VER