Akıllı telefonların hayatımıza girmesi ile günlük yaşantımızda bir çok önemli değişiklik oldu. Oyun oynamak sadece çocukların işidir tabusu yıkıldı genci yaşlısı bir akıllı telefona sahip olunca önce ona oyunlar indirdi. Otobüste, metroda, evde, işte nerede olursa olsun oyun oynadı.

Eskiden oynanan mobil oyunlar

Eskiden telefonun elimize yapışmasına neden olan o oyunlar şimdilerde artık o kadar da popüler değil gibi, çünkü sürekli güncellenen bir uygulama marketi var ve sürekli yenisi çıkıyor. Başka bir neden ise sürekli tekrarlanan oyun bölümleri yüzünden belki de insanlar aynı şeyleri yapmaktan sıkıldı ve o yüzden eskisi kadar bu oyunları oynamıyor.

Ancak şu bir gerçek ki az sonra göreceğiniz listedeki oyunlar kendi alanlarında en iyileri ve milyonlarca kez indirilip oynanmış oyunlardır. Bu başarı göz ardı edilecek bir şey değildir elbette.

Listeyi oluştururken kendi ekip arkadaşlarımız arasında bir çalışma yaptık bu liste tamamen bize göre oluşturulmuş bir listedir. Elbette hala bu oyunları oynayan milyonlarca insan olabilir.

Bakalım neler varmış eskiden hunharca oynadığımız mobil oyunlar içinde.

Candy Crush

Kısacası şeker patlatma oyunu düz bir mantık aynı renkli şekerleri bir araya getir ve patlat.Sesleri efektleri ve aksiyonları ile oyun renklendirilmiş.Akıllı telefonlar için 2012 yılında piyasaya sürülmüş oyun, aylık olarak ortalama 50 milyon kullanıcıya ulaşmış ve tarzı itibari ile diğer oyunlara ışık tutmuş ve bir çok benzeri oyunun türemesine neden olmuştur. Kısacası büyük bir başarı yakalamıştır. Şimdiler de o kadar popüler mi?

Candy Crush Mobil Oyunu
Candy Crush Mobil Oyunu

Subway Surf

Trenleri boyayan afacan bir çocuğun tren istasyonunda bekçiden kaçması ve kaçarken de çeşitli güçlendiriciler kullanıp aynı zaman da altın toplaması üzerine kurulmuş eğlenceli bir video oyundur. Yine benzeri oyunlar için örnek teşkil etmiştir. 2012 yılında piyasaya çıkmış oyun arkadaşlar arasında yarışmaların kızışmasına da neden olmuştur.

Subway Surf Mobil Oyunu
Subway Surf Mobil Oyunu

AA

Sanırım bu kadar popüler olmasının nedeni son derece sinir bozucu olmasıydı. Tek yapmanız gereken dönen bir çark içindeki bir aralığa, ekrana tıklayıp bir top fırlatmak. Sözde çok basit gibi görünse de bir çok arkadaşım sinirlenip telefonlarını fırlatmıştı.

AA Mobil Oyunu
AA Mobil Oyunu

Flappy Bird

Bir anda patlayan ve yapımcısının kısa süreli bu yükselişi nedeni ile isteklere karşılık veremediğini bildirip ,oyunu marketten kaldıracağını açıkladığı oyundur. Oyunun ana mantığına bakıldığında Yine AA da olduğu gibi tıklayarak uçan kuşu havalandırıp ekranda karşınıza çıkan aralıklardan geçirmeye çalışırdık. Ancak en az AA kadar sinir bozucu bir oyun olduğu aşikar.

Flappy Bird Mobil Oyunu
Flappy Bird Mobil Oyunu

Temple Run

IPhone marka telefonlara sahip olan kişilerin ilk işi bu oyunu indirmek idi. Tek kişilik koşuya dayalı oyunların atasıdır. 2011 yılında yayınlanmıştır ve hala en fazla indirilmiş oyunlardan biridir. Canavarlardan kaçan bir koşucunun tehlikeli yollarda altın toplaması ve çeşitli güçlendiriciler kullanarak en uzun mesafeyi koşması üzerine tasarlanmıştır.

Temple Run Mobil Oyun
Temple Run Mobil Oyun

2048

Zeka ve matematik gerektiren bir oyun gibi görünse de çok basit bir taktik ile oyunu bitirebiliyorsunuz. Oyun 2014 yılında piyasaya sürülmüş ve bir anda milyonlar tarafından indirilmiş ve oynanmıştır.

2048 Mobil Oyun
2048 Mobil Oyun

Minion Rush (Çılgın Hırsız)

2013 yılında piyasaya sürülmüş, tek kişilik koşu üzerine kurulmuş bir oyundur, efektleri sesleri ve senaryosu ile kullanıcıların dikkatini çekmiştir, filmi de bir çok insan tarafından izlenmiştir. Şimdi ki durumu diğer tek kişilik koşu oyunlarından farklı değildir.

Minion Rush Mobil Oyunu
Minion Rush Mobil Oyunu

Talking Tom (Konuşan Tom)

Bu oyun da tarzında bir ilki başarmış ve benzeri bir çok oyunun çıkmasına vesile olmuştur. Karşınız da siz ne söylerseniz kendi ses tonu ile sizi taklit eden, gıdıkladığınız da gülen vurduğunuz da üzülen ağlayan bir kedi düşünün. Tabi sürekli aynı şeyi yapmak insanları bir süre sonra sıkmıştı. Ancak süper eğlenceli bir uygulama idi.

Talking Tom Mobil Oyunu
Talking Tom Mobil Oyunu

Asphalt

Mobilde araba yarışı oyunları arasında en iyi görsellere sahip en sürükleyici ve neredeyse konsolda oynuyormuş hissi veren bu oyun genellikle tabletlerde müthiş performans sergiliyordu. Bir zamanlar saatlerce bu oyunu oynadığımız yadsınamaz bir gerçek.

Asphalt Mobil Oyunu
Asphalt Mobil Oyunu

Çiftlik Oyunlar,(FarmVille, Hay Day)

Bir ekip ile ortak şekilde online şekilde oynanan ve şehirlerde yaşayan herkesi keşke köyde yaşasaydım hissine büründüren çiftlik oyunları. İnsanların içindeki domates patlıcan yetiştiriciliği gerçeğini ortaya çıkardı. Ancak bu oyunlarda sürekli tekrarlanan sahnelerden dolayı insanların merakını kaybetti.

Hay Day Mobil Çiftlik Oyunu
Hay Day Mobil Çiftlik Oyunu

 

11 YORUMLAR

  1. Subway Surf oyununu cidden çok oynuyordum herhalde 1 sene aktif oynamıştım. Flappy Bird oyunu da insanı deli etmesine rağmen kendisinin oynattırıyordu.

  2. şu flappy bird kadar kötü grafikleri olupta fazla yüklenip oynanan bir oyun daha görmedim.İş sadece grafiklerin iyi olması değilmiş demekki

CEVAP VER