Kanal D’nin yeni dizisi Vatanım Sensin, yayınlandığı ilk bölümün ardından çeşitli eleştirilere maruz kalmıştı. Özellikle milliyetçi kesimden ağır eleştiriler alan dizi yayınlanan 2. bölümü ile adete bu eleştirilere bir cevap verdi.

vatanim-sensin

Baş rollerini Bergüzar Korel ve Halit Ergenç’in paylaştığı dönem dizisi Vatanım Sensin, Balkan Savaşlarında yaşanan toprak kayıplarının nedenini vatana ihanet eden Osmanlı Subayları gibi gösterilmiş, en yakın çocukluk arkadaşı, kan kardeşi olan Osmanlı subaylarının bir birini sırtından vurduğu anlatılmıştı.

Bunlar da yetmezmiş gibi, Yetenekli ve cengaver bir Osmanlı askeri olan Halit Ergenç’in canlandırdığı Binbaşı Cevdet karakteri ise Osmanlı askerleri tarafından vurulduktan sonra Yunan askerleri tarafından bulunup esir edilmişti.

vatanim-sensin-dizisi

Aradan gecen 7 yıl sonunda Osmanlı 1. Dünya Savaşını kaybetmiş ve Mondros ateşkes antlaşmasına göre Yunanlılar İzmir’i işgal için yola çıkmıştı.

Yunan kuvvetlerine esir düşen Osmanlı Askeri Binbaşı Cevdet ise bir anda karşımıza Yunan Albayı olarak çıkmıştı. Hatta bölüm sonunda kendi öz oğlunu kurşuna dizmek üzere idi.

vatanim-sensin-de-sok-sahne

Durum böyle olunca bir çok milliyetçi köşe yazarı diziyi sert cümleler ile eleştirmişti, Osmanlı subayları üzerinden şimdiki subaylar üzerine psikolojik savaş yapıldığı, hiç bir türk subayının ihanet eden bir yapısı olmadığı gibi bir çok cümle kullanılmıştı, gerek sosyal medya da gerek ise gazetelerde.

Ancak 2. bölümün sonunda her şey değişti, vatan hayini olarak gösterilen binbaşı Cevdet aslında Vatan İçin Vatan Hayini rolü oynamayı kabul etmişti. Kendini Yunanlılara  gösterebilmek için esir kampındaki en yakın arkadaşını bile gözünü kırpmadan öldürebilmişti. Nitekim bununda bir plan olduğu o çavuşunda bu oyun için ölmesi gerektiği ortaya çıktı. Böylelikle Binbaşı Cevdet kendini yunan Generale kanıtlamış ve bir anda Yunan Albayı oluvermişti. Cevdet aslında milli direnişe istibarat sağlamak için tüm bunları yapıyor, hayin rolunde bir vatanseverdi aslında, ailesini arkadaşlarını herşeyini bir kenara bırakıp vatan için hayin rolune girmişti.

vatanim-sensin-cedet-gercekten-vatan-haini-mi

Kısaca dizi farklı bir boyut aldı, anlaşılan o ki Türk Tarihimizin en büyük olaylarından, Anadolu’nun düşman işgalinden kurtulması için başlatılan direniş hareketinin işleneceği bu dizi heyecanlı bir hal almış oldu. Yapım için harcanan para ve kalite de aslında iyi bir iş olacağını gösteriyor. Henüz 2. bölüm yayınlanmış olmasına karşın adından bir hayli söz ettiren bu diziyi izleyicileri her hafta merakla bekleyeceğe benziyor. Bakalım ileride başka hangi sürprizlere gebe olacak bu dizi hep birlikte göreceğiz.

OlanOlmus.com

CEVAP VER