Ülke olarak diş bakımına önem vermediğimiz bir gerçek. Diş fırçalamak bile bir zulh olarak geliyor insanlara. Böyle insanlara bir de diş tedavisi dediğiniz zaman durum içinden çıkılmaz bir hal alıyor.Tüm bunlara diş hekimi korkusu da eklendiği zaman 8 denklemli problemden farkı kalmıyor.

Ben bu denklemin içinde yaşayan insanlardan biriydim.Çocukluğumda yanlış diş çekiminden dolayı tüm dişlerim canları nereden isterse oradan fırladı. Yaşarken fark etmiyoruz ancak yamuk işler, insanın psikolojisini ciddi etkiliyor. Dişlerim yamuk iken çekildiğim fotoğraflara baktığımda gönül rahatlığı ile gülemediğimi fark ettim. 27 yaşına kadar dişlerim yamuk bir şekilde yaşadım. Bu zamana kadar yaptırılmaz mı derseniz, bir sürü bahane sayabilirim o yüzden o konuya hiç girmeyelim. Sonra bunun benim hayatımda ne kadar önemli bir yer olduğunu anladım ve dişlerimi yaptırmak için doktora başvurdum. İlk önce yirmilik dişlerimden kurtulmak için devlet hastanesine başvurdum.Yirmilik diş herhalde evrimimizden kalıntı bir şey. Acı vermek ve insanı sinir etmekten başka bir işe yaramıyor. Devlet hastanesinde 4 adet yirmilik dişimin hepsini aldılar. Üç tanesi direkt çekildi ancak birini ameliyat ile almak zorunda kaldılar. Her hafta bir tanesi çekildi ve en son ameliyat ile birlikte bu tedavi 1 ay sürdü. Ameliyattan sonra bu işin devlet hastanesinde olmayacağını anladım. Çünkü devletimiz 18 yaşından sonra olan ortodonti işlemlerini estetik olarak kabul ediyor ve sosyal sigortanız olsa dahi karşılamıyor. Hem bir ton para verip hem de doktorların sizinle zoraki konuşmasına katlanamayacağım için özel bir diş hekimine başvurdum.

ortodonti-tedavisi

Bu konuda çok şanslıyım ki İzmir’de Barış Özkaya isimli muhteşem bir diş doktoruna gidiyorum. Normalde diş hekimlerinin de uzmanlık alanları farklıdır. Diş cerrahisi, ortondonti tedavileri için farklı doktorlara gitmeniz gerekir. Ancak Barış abi, bunların hepsini yapabilen müthiş bir doktor. Ayrıca güler yüzlü ve samimi tavırları ile diş hekiminden korkunuzu sıfıra indiriyor. Ağzımda bulunan 32 dişin 4 tanesi yirmilikler ile birlikte gitti. Ben diş hekimime porselen yapılması için başvurdum, ancak doktorum şunu aklıma soktu. Yapma dişler asla insanın kendi dişi gibi olamaz. Bundan sonra diş teli tedavisi(ortodonti) yaptırmaya karar verdim. Bu tedavi de izlenebilecek iki yol vardı. Birinci damak genişletme ile toplamda 4 yıllık tedavi, diğeri ise aralardan çekilecek 4 diş ile 20 aylık bir tedavi. Ben ikinci seçeneği seçtim ve 4 dişimi çektirerek tedaviye başladım. Tabii yılların verdiği bakımsızlık ile ilk önce damak tedavisi almam gerekti. İlk başlarda gerçekten çok zor zamanlar yaşadım. Çekilen dişlerin ağrıması, damak tedavisinin acıları ama sonucu düşününce katlanmak çok zor değildi. Damak tedavisi ve çekilen dişlerin ardından braketlerin takılmasına geldi sıra. Braketler takıldıktan sonra ciddi anlamda bakım gerektiren bir durum var. Her yemek yedikten sonra mutlaka dişlerinizi fırçalamanız gerekiyor. Bunun iki sebebi var, birincisi braketleriniz arasında kalan parçacıklar çok kötü bir görüntü yapıyor. İkincisi ise braketlerin etrafında toplanan parçalar, dişlerinizin renginin sararmasına ve braketler çıktığında, braketlerin altında kalan yerlerin beyaz geri kalan yerlerin sarı gözükmesi gibi çok çirkin bir durum. 20 ay süren braket takma sürem içindeki fırçalama sayısı, 27 yıl boyunca fırçalama sayısını ikiye katlar. İş yerimde, çantamda, arabam da, evde diş macunu ve diş fırçası bulundurdum hep.

Braket kontrolleri diş durumuma göre haftalık, iki haftada bir ve aylık olmak üzere değişti. Kullanılan diş telinin kalınlığı duruma göre değişti.Diş teli kalınlaştıkça acıları da arttı. Ancak bu acılar en fazla 2 gün içinde normale dönüyor. Daha önce söylediğim gibi sonuç için acıya katlanmalıyız. Bu ağrıların dışında bir de braketler tarafından ağzınızda yaralar oluşacak, merak etmeyin bu bende ve etrafımda ortodonti tedavisi gören herkeste oldu. Doktorunuz dan alacağınız diş teli mumu ile ya da benim gibi geçici çözümler için sakız yapıştırarak acıyan yerlere braketlerin sürtmesini ve canınızın yanmasını engelleyebilirsiniz.

Braket kullanımı abartıldığı kadar zor bir işlem değil, yalnızca dikkat etmeniz gereken bir kaç şey var. Bunlar da;

Sakız çiğnemeyin,
Kola, fanta gibi asitli içecekler tüketmeyin. Braketlerin kopmasına ve tedavinin uzamasına neden oluyor,
Elma, ayva gibi sert yiyecekleri ısırarak yemeyin,
Çiğdem, fındık gibi dişleri zorlayacak kuru yemişlerden uzak durun.

Bunları uygularsanız, ekstra durumlar hariç braketleriniz kopmayacak ve tedaviniz gereksiz yere uzamayacak. Ben bunların hepsini yapmaya çalıştım ve braketlerim hiç kopmadı.

Braketleriniz çıktıktan sonra doktorunuzun önerisine mutlaka uyun. Ben şunu istiyorum bunu istiyorum diye tutturmayın. Önünüzde iki seçenek olacak. Birincisi dişlerinizin önüne takıldığı gibi dişlerinizin arkasına tel takılması ve bunun yıllarca ağzınızda kalması.İkincisi ise biraz daha zorlu ama daha kısa sürede biten plaklar. Ben plakları seçtim. İlk 3 ay 24 saat taktım. Daha sonraki 3 ay sadece geceleri taktım ve şu anda aynı şekilde devam ediyorum. Plakların zor kısmı ise bakımı. Aslında braketler de edindiğiniz alışkanlıkları devam ettirmeniz yeterli. Ama aylarca sürdürülen tempodan ve zorluklardan sonra rahatlama hissi bazen boş vermemize neden olabiliyor. Ben de bu hataya düştüm ve dişlerimi fırçalamadan plaklarımı kullandım bir çok sefer. Bu da diş etlerinizi kötü etkiliyor. Buna mutlaka dikkat edin. Plaklarınızı takmadan önce mutlaka dişlerinizi fırçalayın.Şu anda tedavim hala devam ediyor ancak sonuçlar şimdiden benim inanılmaz derece.

img_9986

Aklınıza takılan her şeyi yorum bölümünden ya da info@olanolmus.com adresinden sorabilirsiniz.

Tüm bunları bana hediye eden doktorum Barış Özkaya ve yardımcılarına sonsuz teşekkürlerimi sunarım.

1 YORUM

CEVAP VER