Babamın doğum gününde kızım olacağını öğrendim.O an yaşadığım duyguları tarif edemiyorum. Hiç bir zaman cinsiyeti önemsemedim, sadece çocuğum olmasını istedim.

Şimdi bir kızım olacağını biliyorum, hayallerini kuruyorum. İlk kez kucağıma alacağım anı hayal ediyorum sürekli, aslında biliyorum o zaman da duygularımı tarif edemeyeceğim. Belki konuşamayacağım, belki de ağlayacağım. Ne yapacağım hakkında hiç bir fikrim yok. Topuğundan kan aldığında bakamayacağım. Gözlerinden dökülecek olan her damla da, içimden bir parça kopacak. Uyurken nefes alıyor mu diye dakikalarca izleyeceğim. Onunla beraber büyüyeceğiz, beraber öğreneceğiz.Okula başladığı ilk gün, okuldan kaçmanın planlarını beraber kuracağız.Anneyi korkutmanın planlarını kurup, ondan fırçayı da beraber yiyeceğiz. Birlikte maçta izleyeceğiz, tezahüratta yapacağız. Takımımız yenilince beraber ağlayacağız, kazandığında çocuk gibi sevineceğiz. Üniversiteye beraber hazırlanıp, girdiğimiz üniversiteyi büyük bir merakla bekleyeceğiz.

baba-olmak

Bunların hepsinin olacağını biliyorum ve bir şey daha biliyorum ki, Türkiye’de kız çocuğu büyütmekten korkuyorum. Çünkü bu ülkede kadınların hiç bir değeri yok. Uğruna canımı verebileceğim kızım, çocukken kaçırılarak bir sapık tarafından tacize ya da tecavüze uğrayabilir ve sanıkları ceza almaz. Okuldan eve dönerken sapık bir dolmuşçu tarafından kaçırılıp yakılabilir, olay ülke gündemine gelmediği takdirde sanıkları ceza almaz. İşinden eve dönerken şort giydiği için bir manyak tarafından tekmelenebilir ve sanık içime cin kaçtı savunması ile serbest kalabilir.

Sevgililik teklifini kabul etmediği için bir manyak tarafından darp edilebilir, sanık çok seviyordum deyip savunma yapar, göstermelik cezalarla kurtulabilir. Evlendiğinde anlaşamayıp boşanmak istediği kocasından dayak yiyebilir ya da öldürülebilir.

2010 – 2016 yılları arasında basına yansıyan tam 1411 kadın cinayeti var. Taciz, tecavüz ya da darp sayısı bunların kat be kat fazla.

Sözün özü Türkiye’de kız olmak da çok zor, kız babası olmakta.

Sayılar kadincinayetleri.org adresinden alınmıştır.

CEVAP VER