İzmir’e en son kar yağdığında lise 2. sınıfa gidiyordum. Yılını söylemeyim yaşım ortaya çıkmasın, sonuç olarak yaşlanmaya başladık. Karı izlemek çok güzel, kar topu oynamak hele ki yıllarca bekleyen insanlar için. Kar topu oynayabilmek için 100 kilometre yol yapıp Spil dağına giden insanlarız biz.

Dün akşam yemekten sonra sosyal medyada biraz zaman geçirdim. Herkes kardan adam yapmış, karla alakalı fotoğraflarını ve sevinçlerini paylaşmışlar. Bu çok güzel bir şey kabul ediyorum. Ancak bir de madalyonun diğer yanı var. Zaman öldürürken karşıma aşağıda gördüğünüz fotoğraf çıktı.

Karda Okula Terlikle Giden Çocuklar
Karda Okula Terlikle Giden Çocuklar

Fotoğraf 2012 yılında Şanlıurfa’da çekilmiş.Kızımızın ismi Melek ve 12 yaşında. Fotoğraf yayıldıktan sonra kıza yardım yağmış. Bu durumlar sadece oralarda yaşanmıyor. Emin olun İzmir’de, büyük şehirlerde de yüzlerce Melek var.

Hastalar var birde. Yaşayabilmek için diyalize girmesi gereken insanlar, kanserle savaşan ve kemoterapi almak zorunda olan insanlar. Hamileler var mesela sancıları tuttuğunda doğuma yetişmesi gereken kadınlar.

Karda Ambulans
Karda Ambulans

Soğukta sokakta kalan canlılarımız var mesela. Benim 13 yaşında kanişim var ve benimle birlikte evde yaşıyor. O bile ısınabilmek için sürekli yanıma sokuluyor. Dışarıda ki canlarımızın neler çektiğini düşünün bir de. Normal koşullar da yemek, su, uyuyacak yer bulmakta zorlanırken bu havalarda neler yapıyorlar.

Soğukta Sokak Hayvanları
Soğukta Sokak Hayvanları

Amacım bu yazımda insanların mutluluklarını baltalamak değil, zaten içinde bulunduğumuz dünya yeterince kötü. Gülelim, eğlenelim, çıkarabildiğimiz kadar bu anların tadını çıkaralım. Ancak yukarı da saydıklarımı ve daha bir çok hayatın gerçekleri olan zorlukları unutmayalım.

Zaten böyle gerçekleri insanlar okumayı sevmedikleri için çok sorun yaratmaz. Şizofrenya’nın dünyasına misafir oldunuz. Görüşmek üzere.

1 YORUM

  1. evet ne yazık ki kar’ın diğer yönüde bu 🙁 çok iyi hatırlıyorum bende 13 yaşlarındayım ilkokula gidiyorum kar topu savaşı yapıyoruz okul bahçesinde karın içinde taş koymuş biri bi attı te gözüme geldi gözümün ağrısı sulanması 1 ay geçmediydi 😛

CEVAP VER