Gelecekte nasıl bir dünyada yaşayacağız? Bu en çok merak edilen ve üzerinde çokça tezler üretilen bir konu.Ben çok da uzak olmayan bir gelecekteki araba teknolojisin ve bizim bu teknolojileri nasıl kullanacağımızı inceleyeceğim. Buyurun efendim.

Mesela Google’ın sürücüsüz araçları artık kullanılmaya başlanacak.Japon ya da Alman otomobil devleri bunları konforla birleştirecek ve geliştirecek. Kahvaltı yapmak için 30 dakika erken kalmak zorunda olmayacağız.Ayrıca otomobiller bizim kontrolümüzde olmayacağı için trafik sıkışıklığı da minimuma inecek.Gideceğimiz yere eskiden gittiğimizden daha çabuk gidebileceğiz.Ayrıca sanal asistanlar daha önce belirlediğiniz ilgi alanlarınıza göre tüm dünyadan haberleri siz arabanızda kahvaltınızı yaparken sizin için derleyecek ve okuyacak.Bu da her gün yaptığımız işlemlerden toplam da 1 saat tasarruf etmenizi sağlayacak. Buradan da uyumak için bir süre daha kazanabileceğiz.

Şimdi sayısı az olsa da bu sürücüsüz arabalar elektrikle çalışacak.Bu da daha az gürültü, daha az çevre kirliliği ve daha az sinir demek. Her şeyi bilgisayarın yöneteceğini düşünürsek kazalar da minimuma inecek. Kazanın olmadığı bir yerde kaskoya neden gerek duyalım ki.Daha fazla uyuyabildiğimiz gibi daha da az para harcayabiliriz.Kazalar için kasko ve sigortaya ödeme yapmayacağız, benzin yerine elektriğe daha az ödeyeceğiz.

Otomatik sürücülerin olması arabaların sadece kendileri için ayrılacak olan bölgelerden gitmesini ve park edilmesini sağlayacak.Böylece işlerine ya da okullarına bisikletle gitmek isteyen insanlar ölüm tehlikesi atlatmayacak.

Arabaları kullanmak için artık anahtar kullanmak zorunda kalmayacağız.Retina taraması, parmak izi, ses komutları ya da akıllı telefonlarımızdan veya giyilebilir teknolojilerimiz ile arabamıza binebilir, kapılarını açabilir ve olduğumuz yere çağırabiliriz.

Arabalarımızla konuşmak mümkün olacak örneğin.O gün ne yapacağınızı söylediğiniz de sizin yerinize plan yapabilir, sanal asistanlar vasıtası ile görüşeceğiniz insanlar hakkında bilgiler toplayarak görüşmeler de elinizdeki kozu arttırabileceğiz.Önemli bir toplantıya gireceğiniz birinin, hangi kıyafetlerden hoşlandığını ya da hangi yemekleri sevdiğini önceden bilmek kime avantaj sağlamaz ki?

Bu sanal asistanlar size haberleri derleyeceği gibi işinize giderken maillerinizi de size okuyacak ve hızlı cevap vermenizi sağlayacak.Arabanız ses tonunuza göre müzik listesi hazırlayacak ve sizin için çalacak.

Bunların hepsi çok güzel şeyler ve hayatımızı müthiş şekilde kolaylaştıracak şeyler.Ama bir de bunları bizler nasıl kullanırız onlara bakalım.

minibus-soforu

Bu arabalar bizim ülkemize tüm dünyadan en az 10 yıl sonra gelir.Gelirse de Avrupa ve Amerika’da satış fiyatının üzerine %200 vergi konularak satılır, bu da bizim bu teknoloji kullanmamızı büyük ölçüde etkiler.

Sanal asistanların haber bölümünde mutlaka spor sayfaları ilk sırada yer alır.Başka haberleri geçildiğinde kapat komutu verilir.Sabah sucuklu yumurta yiyemeyeceğimiz için oradaki kahvaltı bizi kesmez.

Bilgisayarın kullandığı arabayı asla beğenmeyiz ve kendimiz kullanmaya geçeriz.Bu da şu anda ne yaşıyorsak aynen yaşamaya devam edeceğimiz anlamına gelir.Emniyet şeridinden kullanmaya devam ederiz.Bilgisayarların asla park etmeyeceği yerlere park ederiz.2 şeritli yolda üçüncü şeridi oluştururuz.

Arabadaki asistanlara ilk önce küfür öğretiriz, mutlaka kadın sesi seçeriz ve kesin ona asılırız. Siriye seni seviyorum demiş milletiz biz.

Ses tonuna göre müzik listesi mi o da ne? Biz mutluyken de, üzgünken de, kızgınken de arabesk dinleriz.Gerisi bize ters.

CEVAP VER