Brezilyalı sanatçı ve ressam Tatiana Blass , Yunan mitolojisinde,  Odysseus’un eşi olan Penelope’nin , eşinin yokluğunda saraya gelen erkekler ile birlikte olmamak için gündüz örgü örüp gece söktüğü sadakat göstergesi olan o tezgahın resimlerini çekti.

penelope-6

Evliklerinden kısa süre sonra kocası Odysseus, Truva Savaşına katımak üzere yola çıktığında, Penelope ise küçük çocuğu ile sarayda yanlız kalmıştır.

penelope-5

Kocası savaşta olan Penelope’ye, kral babasının zenginliği, kendisinin güzelliğinden dolayı bir süre sonra talipler çıkmaya başlar. O ise kocasına sadakatini kimsenin aklına gelmeyecek bir yol ile kanıtlar.

penelope-4

İşte bu sırada resimlerini gördüğünüz halıyı dokumaya başlar, taliplerinden başladığı işi bitirinceye kadar süre ister. Ancak kimsenin haberi olmadan gündüzleri halıyı dokuyup geceleri ise geri sökmektedir. Bu şekilde taliplerini oyalayıp asıl kocasının savaştan dönmesini bekler. Bu şekilde 3 yıl geçirmeyi başarmıştır.

penelope-3

Talipleri arasında savaştan dönen asıl kocası Odysseus’a da vardır, Yaptığı kandırmaca anlaşılan Penelope, son çare olarak talipler arasında bir yarışma yaptırmaya karar verir, yarışmayı kazanan ile evleneceğini açıklar.

penelope-2

Kocasına ait olan yay ile taliplerinin atış yapmasını isteyen Penelope kazanan ile evlenecektir, tahmin ettiğiniz üzere yarışmayı kazanan asıl eşi Odysseus dur. Ancak zorlu savaş şartlarında yıpranan Odysseus kendini Penelope’ye tanıtmak için bir hayli zorlanmıştır. Homeros’un Odysseia destanına konu olan bu efsane de görüldüğü gibi mutlu son ile bitmiştir.

penelope-1

Brezilyanın Sao Paulo Kentinde yer alan sergiyi Brezilyalı sanatçı ve ressam Tatiana Blass resimledi. Kilisenin içinde uzanan ve kilise duvarlarındaki deliklerden dışarı doğru salınmış ipliklerin görüntüleri ise insanı Penelope’nin aklına hayran bırakmıyor değil hani.

KAYNAK:Wiki

CEVAP VER