Türkiye Cumhuriyetimizin Kurucusu Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk hakkında bir çok şey yazılıyor çiziliyor. Onun nasıl bir lider olduğu, nasıl bir zekaya sahip olduğu, nasıl bir idareci olduğu nasıl bir dünya görüşüne sahip olduğu, henüz yeni kurulmuş bir devleti nasıl yönettiği nasıl yücelttiği, Kurtuluş Savaşımızda yaptıkları konusunda binlerce yazı ve makale yazılmıştır okunmuştur. 

Biraz sonra okuyacağınız şeyleri belki de ilk defa duyacaksınız. Bu bilgiler son zamanlarda sosyal medyada sık sık paylaşılmaya başladı.

Gelin hep birlikte ATATÜRK’ün bilinmeyen kişisel özelliklerine bakalım.

Atatürk’ün kilosu 75 civarı boyu ise 1.74 Cm idi.  42 numara ayakkabı giyiyordu. Ayakkabıları genelde siyah renkli rugan tipi ayakkabılar idi.

mustafa kemal ataturk 1
mustafa kemal ataturk 1

Atatürk’ün de TC kimlik numarası vardı ve 10000000146 idi. Aslında bu, birinci sıradaki TC kimlik numarasıdır,  Sondaki 46, güvenlik amacıyla, sistem tarafından otomatik konulan güvenlik numarasıdır.

mustafa kemal ataturk 4
mustafa kemal ataturk 

Atartürk’ün en sevdiği yemek, etsiz kuru fasulye ve pilavdır. Kahveyi de çok seviyordu. Günde 10-15 fincan Türk kahvesi içtiği bilinir. Rahatsızlığı arttığı dönemlerde doktorların tüm ısrarına rağmen kahveden vazgeçmemiştir.

mustafa kemal ataturk 2
mustafa kemal ataturk 2

Atatürk’ün tüm gömlekleri beyazdır. Takım elbiselerinin bir çoğunun modelini ise kendisi çizerdi. Lacivert rengi pek sevmezdi. Bu nedenle elbise dolabında genellikle siyah renkli takım elbiseler olurdu.

mustafa kemal ataturk cumhurbaskani
mustafa kemal ataturk cumhurbaskani

Atatürk’ün ismi “Foks” olan bir köpeği vardı. Atamız Foks’u Yalova kaplıcalarına gittiği bir gün, seyyar bir fotoğrafçıdan 50 liraya satın almış. Foks öldükten sonra doldurulup mumyalanmıştır. Halen de “Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Müzesi”nde sergilenmektedir.

mustafa kemal ataturk 5
mustafa kemal ataturk

Atatürk spor yapmayı çok severdi. Düzenli olarak ata biner, bilardo oynar ve yüzerdi.

mustafa kemal ataturk kocatepe
mustafa kemal ataturk kocatepe

Mustafa Kemal kitap okumayı çok seven biriydi. Kitaplığında yüzlerce kitabı vardı. Bunlar arasında en sevdiği kitap, Reşat Nuri Güntekin’e ait  Çalıkuşu adlı roman kitabı idi. Bu kitabı sürekli yanında taşırdı ve zaman zaman rastgele bir sayfa açıp okurdu.

mustafa kemal ataturk 3
mustafa kemal ataturk 

Atatürk 44 sayfalık bir geometri kitabı yazdı. Bugün kullandığımız üçgen, dörtgen, çap, artı, eksi, bölü, oran gibi Türkçe kelimeleri Atatürk buldu. Atatürk’ün bu kitap dışında 13 kitabı daha var. Mustafa Kemal; Medeni Bilgiler, Karlsbad Hatıraları, Bölüğün Muharebe Eğitimi gibi hem askeri hem de toplumsal konularda kitaplar yazdı.

ataturk ogretmenler gunu 1
ataturk ogretmenler gunu

Atatürk isminde bir çiçek vardı. Rivayete göre, Atamız çok seviyor diye bu ismi koymuşlar. Bir başka iddiaya göre ise Meksika kökenli çiçeği Türkiye’de yetiştiren bitkibilimciler çiçeğe Atatürk ismini verdi.

canakkale savasi ataturk
canakkale savasi ataturk

Mustafa Kemal Atatürk, son söz olarak, “Aleykümselam” dedi. Anlatılanlara göre, Atatürk, doktoruna dikkatle baktı ve “Aleykümselam” dedi. Ardından girdiği komada 30 saat kaldı.10 Kasım günü ise maalesef hayatını kaybetti. Atamızı sevgiyle, saygıyla, minnetle anıyoruz.

mustafa kemal ataturk olumu
mustafa kemal ataturk olumu

Unutmayacağız, unutturmayacagız..

2 YORUMLAR

CEVAP VER