Sumo Güreşçileri hariç şişman Japon görmek çok zordur. Özellikle Japon kızlarının fit halleri tüm dünyanın takdirini toplamış ve merakını uyandırmıştır. Son dönemlerde Türk kızları tarafından yakın takibe alınan Japonların zayıflık sırlarını sizler için bir araya getirdik.

İşin özünde Japonlar zayıf kalmak için özel bir çaba göstermiyorlar. Bu şekilde zayıf kalmalarının ana nedeni beslenme alışkanlıkları. Dengeli ve düzenli beslendikleri için aşırı kilo almıyorlar. Bu şekilde hem uzun yaşıyorlar, hemde oldukları yaştan bir hayli genç gösteriyorlar.

Bilinenin aksine Japonlar çiğ balık yemiyorlar. Beslenme alışkanlıkları Sushi’den ibaret değil. Yüksek kalorili yiyecekler tüketip, önemsiz gıdalardan uzak duruyorlar.

Japonların mevsime göre beslenme alışkanlıkları vardır, Örneğin; Yaz aylarında deniz ürünleri, salata ve soğuk yiyecekler tüketirler, Kış aylarında ise sıcak çorbalar, Et ve Balık ağırlıklı beslenmeyi tercih ederler.

Japonların Yemekleri Pişirme Yöntemleri,

Japonların Yemekleri Izgara ile Pişirmesi
Japonların Yemekleri Izgara ile Pişirmesi

Yemeklerin pişirilmesi sırasında yemeğin besin değerlerini kaybetmesini engelleyen tarzlar kullanılır. Kızartma yapacaklar ise çok çok az yağda kısa süre kızartırlar. Buharda pişirme ve ızgarada pişirme ise en yaygın olan pişirme yöntemleridir. Sebzeleri bile ince ince keserek ızgarada pişiriyorlar. Yemeklerinde sos olarak ise sebze sularını kullanıyorlar.

Japonların Yemek Yeme Kültürü,

Japonların Yemek Masası Alışkanlıkları
Japonların Yemek Masası Alışkanlıkları

Yemek yemek Japonlar için neredeyse bir ibadet sayılır. Bu konuda çok kuralcı ve yemek masasına saygılıdırlar. Lokmalarını küçük parçalar halinde tüketiyorlar. Mümkün oldukça küçük servis tabakları kullanıyorlar. Tabaklarını asla tepeleme doldurmazlar. Her yemek için ayrı bir tabak kullanırlar. Bir tabağa birden fazla yemek koymazlar. Böyle yaparak fazla yemenin önüne geçmiş oluyorlar.

Japonlar Ekmek Yerine Pirinç Tüketirler,

Japon Yemekleri
Japon Yemekleri

Pirinç pilavı kahvaltı da dahil her yemeğin ana parçasıdır. Ancak bizim bildiğimiz tereyağı tavuk suyuna pilav gibi değildir pilavları. Japon pilavı tuz ve tereyağ olmadan pişirilir. Lapa şeklinde bir pilavdır.

Japonlar İçin Kahvaltı Günün En Önemli Öğünüdür,

Japonların Kahvaltı Menüsü
Japonların Kahvaltı Menüsü

Japonlar asla kahvaltısız güne başlamazlar. Kahvaltıları ise bir kaç parça ana yemekten oluşur. Bizdeki gibi tereyağı bal gibi şeyler kahvaltıda olmaz. Örneğin ideal bir kahvaltı öğününde yeterli miktarda, Balık, pilav, omlet, deniz yosunu ve yeşil çay tüketirler.

Japon Tatlıları,

Japonların tatlı Menüleri
Japonların tatlı Menüleri

Siz adının tatlı olduğuna bakmayın, bizdeki gibi şeker banyosu yapmış bir ekmek kadayıfı yada baklava gibi tatlılar yoktur Japonlarda. Örneğin en çok sevdikleri ve tükettikleri tatlı pirinçten yapılmış dondurmadır. Onlar buna Mochi diyor. Tatlılar genel olarak az yağlı ve şeker içermeyen gıdalardır. Yani sadece adı tatlı, damakta bir tatlı hissi bırakmıyor gibi düşünün.

Haydi bakalım kızlar belki sizde bir Nozomi Sasaki olabilirsiniz.

Nozomi Sasaki
Nozomi Sasaki

 

Ama böyle yaparak çok zor 🙂

6 YORUMLAR

  1. Çoğu şeyi az pişmiş yada pişmeden canlı olarak yemeseler bende yiyip zayıf kalmak isterim ama yemek kültürleri çok ters Türk yemek kültürüne 😀

CEVAP VER