Uyumak hayatın en büyük zevklerinden biri olduğu gibi, şüphesiz ki vücudun kendini yenilemesi ve rahatlaması içinde sağlık açısından çok gerekli bir eylemdir. Tüm günün yorgunluğunun atılması ve gerilen sinirlerin gevşemesi için düzenli uyku çok önemlidir.

Eğer düzenli ve yeteri kadar uyumuyor iseniz, büyük hastalıklara yakalanmanız olasıdır.

Yeteri kadar uyku uyumayanların yakalanması olası kimi rahatsızlar şunlardır.

1.Uykusuzluk sonucu oluşan Alzheimer,

Yeterli Uyuyamayanlar Alzheimer Olabilir
Yeterli Uyuyamayanlar Alzheimer Olabilir

2013 yılında Johns Hopkins Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma ile uyku eksikliğinin Alzheimer’ı tetikleyen hücrelerin ilerlemesini hızlandırdığı bulunmuştur.

2.Yetersiz uyku sonucu oluşan Obezite ve Diyabet,

Az Uyuma Sonucu Obezite
Az Uyuma Sonucu Obezite

Geçtiğimiz günlerde Chicago Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma ile uyku eksikliğinin kandaki yağ asit düzeyini bozduğu, kan şekeri ve insülin yeteneğini etkilediği saptanmıştır.

3.Az uyku sonucu oluşan Kardiyovasküler Hastalıklar,

Uyku Düzensizliği Sonucu Kalp Krizi
Uyku Düzensizliği Sonucu Kalp Krizi

14 Yıllık bir sürede kalp krizi geçiren insanlar üzerinde yapılan araştırma da bu insanların 2/3’ünde düzensiz uyku alışkanlığı olduğu saptandı.

4.Düzensiz uyku sonucu oluşan İntihar Eğitilimi,

Yeterli Uyuyamama Sonucu İntihar Eğilimi
Yeterli Uyuyamama Sonucu İntihar Eğilimi

Stanford Üniversitesi’nin 10 yılı aşkın bir süre içinde intihar eğilimi olan insanlar üzerinde yaptığı araştırma da uyuyamayan insanların uyuyanlara göre %40 daha fazla intihar eğilimi olduğunu saptadı..

5.Uyku düzensizliği sonucu oluşan , Ülser,

Uykusuzluk Sonucu Ülser Hastalığı
Uykusuzluk Sonucu Ülser Hastalığı

Uyku sindirim sisteminin dinlenmesi için en büyük fırsattır. günde 9 saat uyumak sindirim siteminin dinlenmesine ve yenilenmesine destek olacaktır.

 

6. Uyku eksikliği sonucu oluşan, Prostat Kanseri,

Yeterli Uyuyamayanlar Prostat Kanseri Olabilir
Yeterli Uyuyamayanlar Prostat Kanseri Olabilir

Uyku sırasında erkeklerde salgılanan melatonin hormonu kanserli hücreler ile savaşan bir hormon.Bu hormon tümörlü hücrelerin büyümesini engeller. Eğer yeteri kadar uyumazsanız bu hormon yeteri kadar salgılanmaz.

Uykuyu İhmal Etmeyin..

3 YORUMLAR

  1. Yetersiz uyku değilde bu maddelere, düzensiz yani bir gün 10da yatıp diğer gün sabah 5te yatmak da dahil midir ? Kısaca saat konusunda sorun yok ama yatma süresinde sorun var.

  2. Bir ajans sahibiyim, yeni açılan bir yer ve genç yaşta atıldık işe. 09:30 – 00:00 çalışıyoruz neredeyse. Sürekli bir şeyler kovalıyoruz. Yoruluyoruz uykusuz kalıyoruz. Bilmiyorum iyi bir şey mi yapıyoruz yoksa kendimize kötülük mü ediyoruz. Bunları düşünürken yazınız geldi üstüne. Teşekkürler bilgilendirme için 🙂

CEVAP VER