Kış aylarının en büyük sorunu grip ve soğuk algınlığına bağlı diğer hastalıklar. Bu hastalıklara yakalanmamak için çeşitli tıbbi yöntemler var bunlarında en başında grip aşıları geliyor. Bazılarımız bu aşılara sıcak bakmadığı için aşı olmuyoruz. Kimilerimiz ise alternatif tıp yani koca karı ilacı diye tabir edilen yöntemleri uyguluyoruz.

Bizler burada belki de daha önce duymadığınız yöntemler ile sizi hastalıklara karşı korumaya çalışacağız.

Kışın hastalıklara karşı korunmak için neler yapılmalı? Hep birlikte göz atalım.

  • Limon başta olmak üzere, Diğer Narenciye meyveler.
Hastalıklara Karşı C Vitamini Deposu Meyveler
Hastalıklara Karşı C Vitamini Deposu Meyveler

Narenciye meyveler bol miktarda C vitamini ve antioksidan içerirler. Bu içerikleri sayesinde, burun tıkanıklığı yaşamamıza engel oldukları gibi, kolay nefes almamızı sağlarlar. Limonu salatalarda kullanabilir, yada suyunu sıkıp sıcak su ile karıştırıp içebilirsiniz.

  • Doğal mucize Bal.
Hastalıklara Karşı Bal
Hastalıklara Karşı Bal

İçeriğinde antimikrobiyal özelliklere sahip olan bal, kış aylarında sizi bir çok virüse karşı korur. Üstelik tatlı tadı yüzünden de tüketmesi oldukça zevklidir. Soğuk kış aylarında kahvaltıların vazgeçilmezi olmalıdır.

  • Çeşitli Baharatlar.
Hastalıklara Karşı Baharat Çeşitleri
Hastalıklara Karşı Baharat Çeşitleri

Zencefil bağışıklık sistemini güçlendiren bir baharattır, Zerdeçal ise antioksidan deposudur. Sıcak bir suyun içine yeterli miktarda koyup içebilir yada yemekleriniz de kullanabilirsiniz.

  • Sıcak su veya Çay.
Karda Semaver ile Çay Keyfi
Karda Semaver ile Çay Keyfi

Sıcak suyun nefes alıp vermeyi kolaylaştırdığı bilimsel araştırmalarda kanıtlanmıştır, sıcak bir fincan suyun içine bal, limon, baharat koyup bunu afiyetle tüketebilirsiniz. Siyah veya yeşil çayın ise içerdiği antioksidanlar ile enfeksiyon ile mücadele de etkili olduğu bilinmektedir. Soğuk havalarda camın arkasında bir fincan sıcak bir çay içmek iyi gelecektir.

  • Alkol.
Kışın Hasta Olmamak İçin Yeterli Miktarda Alkol Alın
Kışın Hasta Olmamak İçin Yeterli Miktarda Alkol Alın

Şaşırtıcı ama evet alkol, hepimizin bildiği gibi aşırısı vücut için çok zararlı ancak doğru miktarda alkol alarak bunu yararlı bir hale getirebiliriz. Alkol kan damarlarını genişlettiği için, hızlı bir kan akışı sağlar, buda mukus akışını kolaylaştırarak hızlı bir şekilde virüsleri silmeye yardımcı olur.

Hapşırmamak için bu önerileri aklınızın bir köşesine yazın 🙂 Tavsiye Bizden 🙂

3 YORUMLAR

  1. nane limon, ihlamur, adaçayı, salep favorilerim tabiki kahve vazgeçilmez 😀 Kahve olmadan kafam çalışmıyor benim 🙂
    Yazamıyorum bile 😛

  2. Kışın en sevdiğim içecek salep paket paket alırım. Eskişehir’de kış çok sert geçiyor böyle sıcak içecekler süper gidiyor 🙂

CEVAP VER