Buz kelimesini duymak ile içinizde bir ürperme hissetmenize neden olabilir.Ancak buzun bir çok yararının dışında vücut bakımında da muhteşem etkileri var.İşte basit şekillerde uygulayacağınız yöntemlerle buzun vücut üzerindeki yararları.

buzun-cilde-faydalari

  • Buzu yüz temizliğinde her zaman kullanın.Ancak dikkat etmeniz gereken konu bunu yaparken eldiven giyin.Uzun süreli temaslar buz yanıklarına neden olabilir.Direkt olarak buz ile masaj yapmaktan kaçının, temiz bir bez ya da havlu kullanın.İ stisna olarak göz çevresindeki akne ya da sivilcelere direkt buz ile müdahale edin.Ancak mutlaka zamanlamaya dikkat edin, 1 saate yaklaşan sürelerde yapacağınız uygulamalar cilt yanıklarına sebebiyet verir.Buzun etkisini arttırmak için yeşil çay ya da sarımsak kullanın.
  • Pürüzsüz cilt için her akşam ya da yatmadan önce, yüzünüzü yıkayın.Bir torbanın içini buzla doldurun, yüzünüze ve boynunuza 3 dakika boyunca masaj yapın.Bir kaç gün içinde etkilerini göreceksiniz.Cildiniz tazelenecek ve kırışıklıkların oluşmasını engelleyecek.En güzeli de daha iyi uyumanıza yardımcı olacaktır.
  • Akne ile savaşmak istiyorsanız, bir numaralı silahınız buz olmalı.Yüzünüzü yıkadıktan temiz bir bez ya da havlu ile sardığınız buzu sivilcelerinize bastırın.Sonuçlara şaşıracaksınız.
  • Buz kan dolaşımını arttırarak erken yaşlanmayı ve kırışıklıkları engeller.Makyaj yapmadan önce buz ile yapacağınız 1 dakikalık masaj ile hiç beklemediğiniz yararlar görebilirsiniz.
  • 2-3 dakika yüzünüze direkt olarak buz ile ovun.Bunu sürekli yapmanız durumunda gözenekleriniz açılacak ve vücut daha rahat nefes alacaktır.
  • Romantik bir film izlediniz ya da sevgilinizle kavga ettiniz.Bütün gece ağladınız.Sabah kalktığınızda şiş gözlerle uyanacaksınız.Burada da yardıma buz parçacıkları koşuyor.Bir bezin içine koyacağınız buz parçacıkları ile gözlerinizin üzerine 2 dakika boyunca dairesel hareketlerle masaj yapın.Şişliğin geçtiğini göreceksiniz.
  • Karın bölgesindeki yağlar ile savaşmak için silaha ihtiyacınız varsa uzağa gitmeyin.1 saat boyunca, 15 dakika karnınızda tutup 3 dakika kaldıracağınız buz parçaları karın bölgenizdeki yağların yakılmasına yardımcı olacak.Ancak şunu da unutmamak gerek 1,5 kıymalı yumurtalı pideyi yedikten sonra bunu yapmanızın bir anlamı yok.Yağların yakılması için kontrollü bir diyet ve spor şart.

1 YORUM

  1. Buzun bu kadar etkili olduğunu bilmiyordum. Özellikle vücutta oluşan ödemlerde uygulanan buz kompresi işe yarıyor. Yüze uygulandığında yarattığı etkide güzel.

CEVAP VER