Danimarkalılar dünyanın en mutlu milletleri arasında ilk sıralarda yer alırlar daima. Peki nasıl oluyor da, Danimarkalılar bu kadar mutlu olmaya ve mutlu kalmaya alışıklar. Tüm dünyanın merak ettiği Danimarkalıların mutluluk felsefesi Hygge Felsefesini sizler için araştırdık.

Öncelikle Danimarka dilinde Hygge ‘nin anlamının Türkçe karşılığının mutluluk demek olduğunu söyleyelim. Mutluluk Felsefesi adı verilen bu yaşam tarzında az sonra okuyacağınız şeyleri gerçekleştirirseniz. Bir Danimarkalı kadar olmasa da bir miktar mutlu olacağınız kesin.

Peki Danimarkalılar Hygge İsimlerini verdikleri bu felsefede neler yapıyorlar?

Yaşadığınız yerlerde hoş kokulu mumlar yakın,

Danimarka dünyada, mum tüketiminin ilk sıralarda yer alıyor. Mumun yaydığı hoş koku ve loş ışık sayesinde mutluluk hormonu salgılıyorlar.

Sıçak içeçekler tüketin,

Kahve, kakao gibi mutluluk hormonu salgılamanıza yarayacak içeceklerden bol bol tüketin.

Yalnızlıktan uzak durun,

Eşinizi dostunuzu evinize davet edin, sohbetler edin. Dışarıda insanlarla buluşup konuşun, birlikte zaman geçirin yalnızlığa asla gömülmeyin. Bu Hygge’in en temel kuralıdır.

Kendinize zaman ayırın,

Siz kendinize zaman ayırdınız diye dünya dönmeyi bırakacak değildir, hayat aslında yaşamak ve eğlenmek için çok güzeldir. Bazen bir pencere önüne oturup yağan yağmuru izleyip, kahveyi yudumlayıp belki de bir kitap okumak ruhunuza iyi gelecektir.

Bitkiler ile iyi ilişki kurun,

Danimarka’da insanların bir çoğu evlerini botanik bahçesine çevirmiş durumdalar, bitkilere fısıldamak insanlara iyi gelir, dertlerini unutturur. Evi bir huzur kaplar.

Asla hazır gıda ve fast-food tüketmeyin,

Hazır ve tüketimi hızlı gıdalarda kaçının, bu  felsefenin en önemli maddelerinden biri düzenli ve dengeli beslenmedir. Yemeğinizi evde kendiniz yapın, mümkünse kalabalık bir ortamda hep birlikte yemek yiyin.

2 YORUMLAR

  1. Bitkiler ile iyi ilişki kurun, derken nasıl yani en iyi ilişki bitkiler ile bitkileri yemek ıspanak marul vesaire 🙂 Hazır gıda fastfood okadar güzel şeyleri tüketmeyince nasıl mutlu oluyorlar ki bir burger king i karnıbahar yemeğine tercih ettiğinizi düşününce çok acayip 😀

CEVAP VER