Şüphesiz ki köpekler, kimi insanların en yakın dostları olmasına karşın, onlar ile yakın diyalog kurmayı başaramamış insanlar için ise epey tehlikeli canlılardır. Çünkü köpekler çok hislidir ve karşısındakinin ne hissettiğini anlayabilir.

Sokakta yürürken karşılaştığımız köpekler ise kimi zaman insanlar için tehlike arz edebiliyor. Biz ne kadar dostane yaklaşsak da belki de onların o anlık hisleri yada geçmişte insanlar tarafından zarara uğramış olmasından kaynaklı kinlerinden dolayı saldırgan bir tavır segileyebiliyorlar.

Peki, sokakta bir köpek tarafından saldırıya uğramış isek nasıl davranmalıyız?

Asla Paniğe kapılmayın, Henüz bilimsel olarak kanıtlanmamış olsa da hayvanların insanların onlardan korktuklarını hissettikleri söyleniyor. Özellikle köpekler bu konuda bir adım öndeler. Tabi ki havlayan ağzından salyalar akan bir köpek karşısında sakin kalmak kolay değil. Ancak kollarınızı sallar, çığlık atar ve koşturursanız köpeğin av tutkusunu azdırıp size kesinlikle hemen saldırmasını sağlarsınız..

 

Yavaş yavaş köpeğin yönünün tersi istikamete doğru yürüyün, bir köpek yanınıza koştura koştura geldi ise, sakin kalın ve yavaş yavaş köpeğin geliş yönü istikametine kollarınızı sallamadan ve küçük adımlar ile yürüyün, tabi ki köpeği göz ucu ile de kontrol etmeyi unutmayın.

Asla ve asla köpek ile direk göz temasından kaçının, Köpek ile göz teması kurmak kimi zaman köpeğin sinirini arttırabilir, çünkü siz korku yada sinir ile köpeğe bakarsanız bu onu iyice sinirlendirir. İstem dışı o bakışları köpeğe göndermemek için asla köpek ile göz temasından kaçının. Gözlerinizi köpekten kaçırıyor olmanız onu umursamadığınız anlamına da gelir..

Ona oyalanması için bir şey verin, Elinizdeki bir pet şişe, çanta, poşet gibi ısırabileceği bir şey vermek onu oyalar ve size zaman kazandırır.

Ona sert bir şekilde emir cümleleri ile geri gitmesini söyleyin, ne yaptınız olmuyor köpek sizinle ilgilenmeye devam ediyor ise, göz teması kurmadan sert emir cümleleri ile ona HAYIR!, OTUR!, DUR! gibi kısa ve sert emirler verin.Bu şekilde köpek sizin ondan korkmadığını anlayacak ve geri gidecektir.

Ne siz nede sevimli dostlarımız zarar görmeden bir tehlikeyi atlatmanıza sebep olabildiysek ne mutlu bize 🙂

5 YORUMLAR

  1. Söylemesi kolay 🙂 başıma gelmişti böyle bir olay ben arkama bakmadan kaçmayı düşünüyordum o sıra köpeğin arkasından araba geçmişti köpek arabaya havlamaya başladı o sıra topukladım 🙂

  2. Ben büyük köpeklerden korkarım ama ablamda tam tersi büyük köpeklerden korkmaz küçük köpeklerden korkar kaniş diye adlandırılan cinslerden 😀 Kocaman dişi olan her canlıya dikkatli yaklaşmak gerek benim akvaryumdaki amerikanların bile dişleri var 1-2 kere ısırdılar yem verirken o günden beri uzaktan atarım yemleri ısırınca izi kalıyor…

    Ve köpek tarafından ısırılmak birşey değil, ısırıldıkdan sonra bi ton kuduz aşısı yemek daha kötü 😀
    YorumGetirden değil yorumlar keyfime atıyorum okuyarak
    saygılar.

CEVAP VER