Tam olarak 2200 yıl önce o dönemin Çin sınırları içinde yaşayan Uygur Türklerinin inşa etmiş oldukları Turfan şehrindeki yer altı suları günümüzde hala görenleri hayretler içerisinde bırakıyor.

Orta Asya’da bulunan Turfan Şehrin deki 60 km lik uzunluğa sahip su şebekesi bilinen uygarlık tarihinin en önemli kanıtlarından biridir. M.Ö 200 yılında Uygur Türkleri tarafından yapılan Kariz kanalları da denilen bu yapı, Çin de ülkede bulunan üç harikadan biri olarak gösteriliyor.

turfanda-meyve

Bu inşaatın yapılabilmesi için gerekli olan, matematik, fizik gibi mühendisliklerin tam 2200 yıl önce Türkler tarafından kullanılmış olması ise oldukça gurur verici bir durum olarak karşımıza çıkıyor. Denilenin aksine pekte Barbar olmadığımız görülüyor.

turfanda-sebze

Günlük hayatımız da duyduğumuz mevsimin hemen başında yetişen ilk sebze ve meyve anlamına gelen Turfanda sözcüğü ise buradan çıkıyor. Çünkü o dönemde yaşayan Türkler hapsedildikleri bu şehirde yaptıkları bu su yolları ile , bilerek yada bilmeyerek mevsiminden önce sebze ve meyve yetiştirebilmişler. Mevsim geçişlerinde yağan yağmurlardan depoladıkları su ile yaz ve kış sebze-meyvelerini önceden yetiştirmeyi başarmışlar.

turfan-nedir

CEVAP VER