Çok çalıştıkça işlerinizin azalacağını mı düşünüyorsunuz? Öyle ise büyük bir yanılgı içindesiniz. Ne kadar çok çalışırsanız işiniz o kadar artacaktır. Çünkü siz işlerinizi bitirdikçe ardında bir yenisi, onun ardında biri başkası gelecektir.

Son zamanlarda tüm dünyada haftalık çalışma sürelerinin 50-60-70 saatlere ulaştığı bilimsel araştırmalar ile kanıtlanmıştır. Kimileri ise belki zorunda olduğu için belki kendi öyle istediği için iş yerindeki işlerini evlerine de taşımaya başlamış ve evin bir odasını iş yerine dönüştürmüştür.

Ofiste Çalışanlar
Ofiste Çalışanlar

İşçi psikoloji üzerine uzman olan Anders Ericsson’a göre, insanların günde verimli çalışma süreleri, 4 yada 5 saattir. Bu sürelerden fazla iş yerinde mesai harcayan insanlar, iş yerlerinde durgunluk ve sıkıntı yaşarlar.

Bu verimli çalışma sürelerini aşan insanlar, bundan sonra zamanı doldurmak için arayışlara girerler. Örneğin sigara molaları, çay molaları, internette gezinmeler gibi.

ABD’de bir yazılım şirketi olan Treehouse’un CEO’su, Ryan Carson, 2006 yılında aldığı bir karar ile, haftalık çalışma süresini 32 saate düşürdü.

Carson’a göre şirket çalışanları o günden beri daha mutlu ve daha verimli çalışıyorlar, şirketin bugün yıllık geliri milyon dolarlar ile ölçülüyor.

Benzer bir uygulama başka bir yazılım firmasında da denendi ve cuma günü mesaisi kısaltıldı, insanlar tatil girmeden önce elindeki projeleri bitirmeye başladı.

Bir başka uygulama ise bir okulda yapıldı, 4-5 sınıf öğrencilerine cuma günleri okul tatil sayıldı. Matematik ve Fen derslerinde not ortalamasının %10 civarı arttığı gözlendi.

Bunun gibi benzer örnekleri ABD’de bulmak bir hayli kolay. Neredeyse tüm örneklerde verimlilik arttı. Bu nedenledir ki, çalışma sürelerinin kısaltılması hem çalışanların motivasyonunu yükseltiyor, hemde verimliliğini arttırıyor, hem şirket hem çalışan için pozitif bir uygulama gibi görünüyor.

Tabi ki bu araştırma ABD’de yapılmış bir araştırma, Türkiye için şüphelerimizi yok değil 🙂

1 YORUM

CEVAP VER