Dudak çevresi ve ağız içinde oluşan yaralar şüphesiz ki hem verdiği acı durumundan hemde görsellik bakımından insana büyük sorunlar yaşatırlar. Bir çok insan bu durumda en doğru olan şekilde, doktorlara başvurup gerekli tedavileri uyguluyorlar.

Ancak evde yapacağınız bazı uygulamalar ile bu yaraların alternatif yollar ile tedavisi mümkün,

Peki dudaklarımızda, dilimizde ve ağız içimiz de oluşmuş yaraları nasıl tedavi ederiz?

Bu doğal ürünleri sadece 1 tanesini yada karışım yaparak bir kaçını, yaralara sürerek, gargara yaparak yaraların geçmesini hızlandırabilirsiniz.

1. Hindistan Cevizi Yağı,

Hindistan Cevizi Yağı ile Yara Tedavisi
Hindistan Cevizi Yağı ile Yara Tedavisi

Kaynatılıp soğumuş Hindistan cevizi yağını, bir pamuk yardımı ile dudaklarınıza uygulayın. İçine bal katıp mum kıvamına getirdikten sonra yaranın üstünü kaplayıp bir süre orada kalmasını da sağlayabilirsiniz.

2. Bal,

Bal ile Yara Tedavisi
Bal ile Yara Tedavisi

Organik bir balı ılık su ile inceltip ağız içindeki yaralar için gargara yaparak kullanabilirsiniz. dudaklarınız da bir yara var ise balı direk oraya uygulayın. 2-3 denemeden sonra etkili olduğunu göreceksiniz.

3. Kırmızı Biber,

Top Kırmızı Biber ile Yara Tedavisi
Top Kırmızı Biber ile Yara Tedavisi

Toz haline gelmiş top kırmızı biberleri bal veya hindistan cevizi yağı ile karıştırıp bir macun kıvamında yaranıza uygulayın. Canınız bir miktar yansa da etkili olduğunu bir kaç denemeden sonra fark edeceksiniz.

4. Aloe Vera,

Aloe Vera ile Yara Tedavisi
Aloe Vera ile Yara Tedavisi

Ağız içi ve dil yaraları için aloe veralı jelleri su ile karıştırıp gargara yapın bunu günde 2-3 defa tekrarlayın, Dudak kısmındaki yaralar için ise, direk kremi uygulayabilirsiniz.

5. Tuzlu Su,

Tuzlu Su ile Yara Tedavisi
Tuzlu Su ile Yara Tedavisi

Bir bardak ılık su içine bir tatlı kaşığı tuz ekleyip iyice çözünmesini sağlayın. Ardından gargara ile ağız içi yaralarınızı tedavi için uygulayın. Bunu yaralar kayboluncaya kadar günde 2-3 kez tekrarlayarak her gün deneyin.

6. Yoğurt,

Yoğurt ile Yara Tedavisi
Yoğurt ile Yara Tedavisi

Aktif probiyotik içeren ev yapımı yoğurtlar. Hem sindirim sistem için hemde yaralar için oldukça faydalıdır. Bal ile karıştırarak daha etkili olması sağlanabilir.

5 YORUMLAR

  1. Ağız içi yarası özellikle bir konuda stres yaptığımda çok sık karşılaştığım nefret ettirici bir durum tavsiyelerinizi deneyeceğim.

  2. Dudaklar catladigi zaman çok sorun oluyor yahu . Aniden konuşunca gülünce hemen kanıyor tek çözüm krem. Ama bu yara olayı farklı uğraş uğraş dur.

CEVAP VER