İkinci el araba alım satımı ile uğraşanlara kötü haber. NTV’nin haberine göre, İlgili bakanlık tarafından hazırlanan yeni önergeye göre artık hiç bir şey eskisi gibi olmayacak, yapılan değişiklikler haberin içeriğinde;

  1. İkinci El araçları Herkes Satamayacak,oto_1

Galericiler odaları yada Bakanlık tarafından verilen yetki belgesi olmayanlar ikinci el araç alım satımı yapamayacak.

2.Peki bu yetki belgesini kimler alabilecek.

oto_2

Bakanlık satış yapmak isteyen kişilerden, vergi levhası, iş yeri açma ruhsatı,ilgili oda kaydını gösterir belgeleri isteyecek, yapacağı değerlendirme sonucunda kişilere yetki belgesini verecek ve noterlerde bu belge ile satış yapılabilecek.

3.Yıllık Araç Satışına Sınırlama Geliyor,

oto_3

Yapılan değişikliğe göre satıcılar yılda 3 den fazla araç satışı yapamayacaklar. istisnai durum ise bir aracın 3 yıldan fazladır satış yapan kişiye ait olması olacak bu durumda kişi 3 den fazla satış yapabilecek.

4.İkinci el oto pazarlarının durumu

oto_4

Acık oto pazarlarında sadece yetki belgesi olan kişiler satış yapabilecek. Araç üzerinde aracın özelliklerinin yazdığı kimlik kartı bulunması zorunlu olacak. Ayrıca araç hakkında detaylı bilgilerin de bulunduğu bir expertiz raporu da bulundurmak zorunlu olacak.

5.İkinci el araç ve yedek parçalara garanti

oto_5

Satıcılara 200 bin kilometre altında yada 10 yaştan genç ikinci el araçlara ve yedek parçalarına, 6 ay veya 10 bin kilometre boyunca garanti vermesi zorunlu kılınacak.

 

ilgili düzenleme son rutuşların ardından başbakanlığa gönderilecek.

 

CEVAP VER