Yeşilçam’ın usta yüzü Bülent Kayabaş, bir süredir akçiğer yetmezliği nedeni ile tedavi görüyordu. Ünlü isim 72 yaşında bu savaşa yenik düştü, tedavi gördüğü Gayrettepe Florence Nightingale Hastanesinde bugün aramızdan ayrıldı.

72 yıllık hayatından 100 den fazla dizi ve film projesinde yer aldı. Oynadığı tüm rollerinde hakkı ile üstesinden geldi. İzleyenlerin yüzünde bir tebessüm yaratan Bülent Kayabaş Vefatı ile sevenlerini bu kez üzdü.

1945 Eskişehir doğumlu olan Kayabaş, 1961 de Eskişehirde ilk defa bir tiyatrıda sahneye çıktı ve 1970 de ise Kara Leke filmi ile beyaz perdeye adım attı.

Bülent Kayabaş
Bülent Kayabaş

1974 Yılında gösterime giren Kareteci Kız filmindeki Ferruh Rolü ile Tüm dünyada tanının bir fenomen haline geldi.

Filmde ki ölüm sahnesi tüm dünyadaki talk şov programlarında parodi halinde gösterildi.

1981 yılında Nur Sürer ile kısa bir evlilik yaptı. Boşandıktan sonra ise uzun süreli arkadaşı Selma Kepekli 2007 yılında evlendi.

Bülent Kayabaş
Bülent Kayabaş

Son Dönemde Yalancı Yarım Dizinde Barış Akarsu ile boy gösteren Bülent Kayabaş dizide ki Hulusi Tekelioğlu rolü ile izleyicinin beğenisini topladı.

Hulusi Tekelioğlu
Hulusi Tekelioğlu

Aydemir Akbaş, Ali Poyrazoğlu gibi isimler ile oynadığı erotik komedi filmleri ile de oldukça beğeni toplamıştı.

Hızli Giden Yorulur
Hızli Giden Yorulur
Futboliye
Futboliye

Bülent Kayabaş, Bir dönemin fenomen çizgi filmi Winnie The Pooh isimli çizgi filmde Tiger karakterini de 14 yıl boyunca seslendirmiştir.

winnie_the_pooh_and_tigger_too_poster

Pardon Filmindeki komiser rolüyle canlandırdığı sorgu sahnesi ise uzun yıllardır izleyenlerin dilinde .

Uzun soluklu sanat yaşamına onlarca tiyatro ödülü sığdıran usta, 1981 “Avni Dilligil” En İyi Oyuncu ödülü ile yeteneğini taçlandırdı.Son olarak ise 2016 yapımı Bir Baba Hindu filminde rol aldı.

Usta ismin sevenlerine ve acılı ailesine baş sağlığı dileklerimiz iletiyoruz. Bir ustanın daha aramızdan ayrılmasının vermiş olduğu derin üzüntüyü yaşıyoruz. Türk Sineması için vermiş olduğu emeklerden dolayı kendisine şükranlarımızı sunuyoruz. Mekanı Cennet Olsun.

 

5 YORUMLAR

  1. Pardon ve Yalancı Yarım dizisinde gerçekten sevmiştim üzüldüm vallahi. Allah rahmet eylesin. Ülkemizde böyle değerli kişiler yavaş yavaş eksiliyor maalesef.

  2. Allah rahmet eylesin. Duyduğumda yıkıldım direkt. Ustalar yerlerini yavaş yavaş saçma sapan aktörlere bırakıyor maalesef 🙁

CEVAP VER