Rusya’nın Ankara büyük elçisi Andrey Karlov bir sanat galerisi açılışında konuşma yaptığı sırada sivil giyinimli bir polis memuru tarafından sırtından vurularak öldürülmüş. İsminin Mevlüt Mert Altıntaş olduğu açıklanan saldırgan 2.5 yıldır Ankara da çevik kuvvet biriminde görevliymiş.

Bir gün geçmiyor ki ülkemiz de kara haber almayalım.Saldırı, bomba, suikast haberi duyurmayalım.

mevlut-mert-altintas-andrey-karlov

Rus büyük elçinin sergide konuşma yaptığı sırada arkasında görünen siyah takım elbiseli Çevik Kuvvet Polisi olan Mevlüt Mert Altıntaş tarafından sırtından vuruldu.

mevlut-mert-altintas-andrey-karlov-saldiri

Vurulan büyük elçi yere yığıldı ve saldırgan o esnada sloganlar atmaya başladı, salonda büyük panik oluştu. Arapça ve Türkçe sloganlar atan saldırgan, salonun boşaltılmasını istedi, kendisinin ancak ölüsünün buradan çıkacağını söyledikten sonra hava ateş ederek salonu boşalttı ve vurulan Andrey Karlov ile yalnız kaldı. Kameralar kayıtta iken, Suriye de Esad’a karşı savaşan EL-Nusra isimli örgütün marşının ilk mısralarını Arapça söyledi. Ardından Türkçe olarak,”Halep’i unutmayın, Suriye’yi unutmayın. Beldelerimiz güvende olmadıkça sizler güvenliği tadamayacaksınız, Bu zulümde payı olan kim varsa hepsi tek tek hesabını verecek” dedi. Ardından salondakilerin çıkmasına izin verdi. Ardından olay yerine gelen özel harekat polisleri ile girdiği çatışma sonunda ölü olarak ele geçirildi. 40 dakika sonra hastaneye götürülebilen büyük elçi ise ne yazık ki kurtarılamadı.

vurulan-rus-buyuk-elci-andrey-karlov

2013 den beri Rusya’nın Ankara büyük elçiliği görevini sürdüren Andrey Karlov evli ve bir çocuğa sahipti. En kötü dönemde bile Rusya-Türkiye ilişkilerinin düzelmesi için çaba sarf etmişti.

Saldırının Ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan,

erdogan-sinirli

Saldırı ile ilgili üzüntüsünü dile getiren Erdoğan, Soruşturma için ortak bir komisyon kurulacağını, Kimsenin gücünün Rusya ile olan ilişkileri bozmaya yetmeyeceğini, Bu tarz beklentileri olanların umutlarının boşa çıkacağını söylemiş. Aynı zaman da saldırı nefret ile kınadığını da sözlerine eklemiş.

Türkiye ve Rusya tarafından yetkiler yaptıkları tüm açıklamalarda, bu saldırının bir terörist saldırı olduğunu, ilişkilerin bozulmayacağını, olayın asıl faillerinin en kısa sürede ortaya çıkarılacağını söylemişler.

Saldırının ardından sosyal medya ise;

andrey-karlov-oldu andrey-karlov-rus-buyuk-elci-saldiri andrey-karlov-saldiri andrey-karlov-vuruldu andrey-karlov-kim-oldurdu andrey-karlov-nasil-oldu andrey-karlov-oldu-mu

Kaynak:Hurriyet, Sözcü

7 YORUMLAR

CEVAP VER