Cumhuriyeti üç yüz beş yüz kelime ile anlatmak imkansız.Turgut Özakman bunun için bin sayfalık iki adet kitap yazdı. Yine de bunun eksik olduğunu düşünüyordu. Bu yazımızda Cumhuriyetin çocukları olarak elimizden geldiği kadar 29 Ekim’i ve Cumhuriyeti anlatmaya çalışacağız. Buyurunuz.

19 Mayıs 1919 günü Samsun’a bölgedeki durumu incelemek için gönderilen Mustafa Kemal’in aklında bir tek düşünce vardı. “Egemenlik milletindir”. Millet o an sahip olmadığı egemenliği kararlığı ve azmi ile kazanacaktı. Bunun için en sevdiği şey olan askerlik görevinden istifa etmiş, idam cezasına çarptırılmış ama yine de yılmamış farklı şehirlerde kongreler düzenlemiş ve bir ulusun Kurtuluş Savaşı’nı başlattı.

mustafa-kemal-ataturk-kocatepe

Kurtuluş Savaşı’nın kazanılmasından arından 1 Kasım 1922’de Saltanat kaldırılmış ve 634 yıldır devam eden Osmanlı Devleti’ne son verilmiştir.Son padişah olan Vahdettin ve ailesi işgal ülkelerinden biri olan İngiltere’nin gemisine binerek yurdu terk etmişlerdir.

sultan-vahdettin

Ülkenin bağımsızlığı tescili için Lozan’da işgal kuvvetleri için bir savaş daha başlamıştır. Kanla kazanılan topraklar şimdi ise masa başındaki oyunlarla yeniden alınmak istenmektedir.Başını Lord Curzon’un başkanlığında İngiltere’nin çektiği İttifak Devletleri yenilgilerini kabul etmeyerek Türk topraklar hakkında hak iddaa etmekte, iş birlikçiler tarafından imzalanan Sevr antlaşması maddelerini dayatmaktadır. Türk heyetini başında bulunan İsmet İnönü ve ekibi, Ankara’dan da direktifler alarak bir savaşa daha girmişlerdir.Bu savaş sonunda 24 Temmuz 1923 günü Lozan Barış Antlaşması’nı imzalayarak Türkiye devletinin tüm dünya tarafından tanınmasını sağlamışlardır.Şimdilerde bu antlaşmalar hakkında hiç bir şey bilmeyen insanlar halkı yanlış yönlendirerek Lozan’ı bir yenilgi olarak göstermeye çalışmaktadır.İlgili haber burada.

lozan-baris-antlasmasi-imza

Lozan’da Türkiye’nin bağımsız bir devlet olacağının tüm dünya tarafından kabul edilmesinin ardından, Mustafa Kemal 1919 yılında Samsun’a çıktığından beri aklında olan egemenliğin millete verilmesi fikri için çalışmalara başlamıştır. Bu çalışmalar kapsamında 28 Ekim akşamları kurmaylarını ve yakın arkadaşlarına köşkte “Efendiler, yarın cumhuriyeti ilan edeceğiz” şeklinde fikrini söylemiştir..

cumhuriyetin-ilani

29 Ekim 1923 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde yapılan görüşmeler ve hazırlanan tasarılardan sonra ülkenin yönetim şeklinin Cumhuriyet olacağı kararlaştırılmış, devletin yeni ismini Türkiye Cumhuriyeti Devleti olmuştur. Yine aynı gün mecliste yapılan seçimlerle Mustafa Kemal Türkiye Cumhuriyetinin ilk cumhurbaşkanı seçilmiş ve bu görevi öldüğü güne 10 Kasım 1938 tarihine kadar devam ettirmiştir.

mustafa-kemal-ataturk-cumhurbaskani

Cumhuriyetin ilanı aynı gece top atışları ile kutlanmıştır. Dışişleri Bakanlığı’nın önerisi üzerine çıkarılan kanun ile birlikte 29 Ekim 1925 tarihinden itibaren tüm yurtta ve dış temsilcilikler de kutlanmaya başlamıştır. Cumhuriyet bayramı tüm ülkede kutlandığı gibi yavru vatan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinde coşkuyla kutlanmaktadır.

cumhuriyet-kutlamalari

Ulu Önder Mustafa Kemal’in daha ortada bir devlet dahi yokken düşündüğü gibi,

Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir.

 

CEVAP VER