24 Ocak tarihi ülkemiz de kanla kaplanmış bir tarih olarak geçmektedir. Farklı yıllarda ülkenin sevilen isimlerine yapılmış suikastler bu tarihe denk gelmiştir yada bilerek getirilmiştir.

Ali Gaffar Okkan, Uğur Mumcu
Ali Gaffar Okkan, Uğur Mumcu

Uğur Mumcu,

24 Ocak 1993’de Ankara’da evinin önünde arabasına yerleştirilmiş bombanın patlaması üzerine suikaste kurban giden, Uğur Mumcu dönemin ve ülkenin en önemli araştırmacı gazetecilerinin başındaydı. Onlarca ödül almıştır. Özellikle kürt sorunu ve Pkk konusunda yaptığı araştırmalar ile, CIA ve MOSSAD’a ağır eleştirilerde bulunmuştur.

Uğur Mumcu
Uğur Mumcu

Suikastten iki hafta önce Cumhuriyet Gazetesi’nde ki bir yazısında şöyle  demiştir,

“Kürtler sömürgeciliğe karşı bağımsızlık savaşı yapıyorlarsa ne işi var CIA ve MOSSAD’ın Kürtler arasında?” “Yoksa CIA ve MOSSAD, anti-emperyalist savaş veriyorlar da dünya bu savaşın farkında değil mi?”

Özellikle polis,mafya,siyaset ve terör örgütleri üzerine yaptığı araştırmalar ve yazılar ile bir çok kez ölüm tehdidi almıştır.

Uğur Mumcu
Uğur Mumcu

Ölmeden önce ise İsrail elçisi ile görüştüğü kardeşi tarafından basına yansıtılmıştır. Cinayetten sonra olay yerinde hiç bir delil bulunamamıştır.

Kaynak:Wiki

Gaffar Okkan,

24 Ocak 2001’de Diyarbakır Emniyet Müdürü iken uğradığı silahlı saldırı sonucunda şehit olmuştur.

Ali Gaffar Okkan
Ali Gaffar Okkan

Hizbullah terör örgütünün sözde lideri Hüseyin Velioğlu’na düzenlenen operasyonda ölü ele geçirilmesinde etkili rol oynamıştır. Diyarbakır’daki görevinde ise PKK ve Hizbullah’a karşı büyük işler yapmıştır.

Ali Gaffar Okkan
Ali Gaffar Okkan

Yaptığı uygulamalar ile Diyarbakır halkı tarafından çok sevilen Okkan, ilk defa kadın trafik polislerini burada görevlendirdi. Kaybolan çocukları bulup ailelerine teslim etmek için ekipler kurdu. Yürümekte zorluk çeken kimselere yardım etmek için ekipler görevlendirdi. Esnafla sohbet eder onların derdini dinlerdi.

Ali Gaffar Okkan
Ali Gaffar Okkan

24 Ocak günü emniyetten çıkıp valiliğe geçeceği sırada 17:40 civarında bir pusuya düşürülüp suikaste ile şehit edildi.  Cinayet kesin olarak çözümlenmiş olmasa da Hizbullah terör örgütünden şüphelenilmektedir.

2 YORUMLAR

CEVAP VER