15 Temmuzda FETÖ tarafından gerçekleştirilmeye çalışılan darbe girişiminde şehit ve gazi olanlar anısına, Darphane tarafından üzerinde o günü anımsatan ibareler olan yeni 1 TL lik paralar basılacak.

yeni-1-tl
Fotoğraf: AA/Berk Özkan

AA’nin paylaştığı habere göre; 15 Temmuz darbe girişiminin engellemek için şehit olan ve gazi olanlar anısına özel olarak tasarlanmış 2 adet yeni para basımı yapılacak.

Basılan paralardan 1 TL değeri olan para piyasaya sürülecek ve kullanımda olacak, diğer para ise üzerinde 20 TL yazan gümüş para olacak ve hatıra para olarak geçecek.

15-temmuz-hatira-parasi
Berk Özkan – Anadolu Ajansı

Bakanlar Kurulu Toplantısından önce Başbakan, Hazine Müsteşarı ve Darphane Genel Müdürünü  kabul eden Cumhurbaşkanı Erdoğan’a, basılan hatıra para takdim edildi. Hatıra para üzerinde şu not yer alıyordu.

erdogana-hatira-para-verildi

“Milli iradeye karşı 15 Temmuz 2016 tarihinde başlatılan hain darbe girişimi, namluların ve tankların karşısına dikilen kahraman Türk milletinin cesareti ve dirayeti sayesinde engellenmişti. O gece istiklaline ve istikbaline sahip çıkan bu asil milletin evlatları, ‘tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet’ umdesine canları pahasına bağlı olduklarını, dost, düşman herkese göstermişler ve isimlerini tarihe altın harflerle yazdırmışlardır.15 Temmuz gecesi hain darbe girişimini önlemek için sokaklara dökülen yüz binlerce, milyonlarca vatandaşımızdan bir kısmı şehadet mertebesine bir kısmı da gazilik şerefine ulaşmışlardır. Şehitlerimizin aziz hatıraları, gazilerimizin fedakarlıkları asla unutulmayacaktır. Bu hatıra para, Türk milletinin darbecilere karşı verdiği onurlu direnişi yaşatmak ve şükranlarımızı ifade etmek üzere, ’15 Temmuz Şehitleri ve Gazileri Anısına’ basılmıştır.”

 

 

KAYNAK:AA

5 YORUMLAR

  1. adam Atatürk ü jaldırmak için her fırsatta 15 temmuzu kullanıyolar…dogu karadenizde ki Atatürk heykelini de zaten 15 temmuz sehitleri anıtı yapacagiz oraya diye kaldırdılar…simdide madeni paralardan 14 tmuzu bahane ederek Atatürk ün resmini kaldırmıslar resmen milletin nabzıbı yokluyolar…yakında 15 temmuzu bahane ederek kagıt paralardan da atamızın resmini kaldırırlar…bi kere onlar gercekten temiz bir duyguyla bu projelere girisseydiler asla atatürkü kaldıazlardı…anlaşılan vatanın ülkenin kurucusunun resmi heykeli bu insanlara batar olmuş…bu ülke kurulduğu andan beri sayısız darbe yaşandı…pek cok insan onlardada öldü…ama kimse çıkıp ülkenin kurucusu atamıza bu saygı sızlıgı yapmadı…bu ülkenin sadece 15 temmuz sehitleri yoktur…terörden de çok fazla şehit verdik…ama kimse onlar için birsey yapmadı…bari şehitlerimiz arasında ayrım yspmayın be….hepsi Atatürk ve kahraman askerlerimizin kurdugu bu vatan için şehit oldu…

    • sonuna kadar haklısın her cümlenin altına imzamı atarım. sanki bu millet ilk defa 15 temmuz da şehit verdi. sanki bir tek 15 temmuz da öldük bu topraklar bu vatan için.

  2. Yau bu ülkede 100 yildir hep azinlik çoğunluğa hükmetmiş tek iktidar zamanindada koalisyon zamanindada. Tek başina %100 milletin iradesiyle gelen sağ görüşlü partiler zamanindada. Solcular yanliş yaptiklari zaman hemen bahaneler hazir ve ortam süt liman, ama sağ görüşün hakim olduğu bi ortamda ki %52 ile seçilen bi ortamda hemde herşeye bir kulp takiliyo, olmadik çirşeflikler,insanlarin sabirlarini deneme, yine çarşida pazarda cafelerde otobüslerde tamvaylarda alt geçit üsgeçitlerde akla hayale gelmiyecek pislikler şerefsiklikler hainlikler kirli oyunlar…….!!! Sonra içerde ve dişardaki kirli güçlerle ittifaklar pazarliklar yeterki türkiye ve müslümanlar allah ve peygamber yolunda gidenler kazanmasin zafere ulaşmasinda yeterki türkiye yerin yedi kat dibine batsin….!!! Bütün bunlari istiyenler arzu edenler….! Şukadarini söyleyim işiniz bitti sonunuz geldi. Eskiden atatürkle yatip kalkiyordunuzya hani o sizin için en önemli kalkaninizdiya bahaneydiya, artik o oyuncağinizida çok yakinda alicaz elinizden ve hiç bişiyiniz kalmiyacak bakalim bundan sonra nasil bi istikamet çizeceksiniz kendinize çok merakediyorum. Allaha peygambere küfürün ceza almadiği bir ülkede kurtuluş savaşi vermiş 250 şehitin ve 2500 gazinin kisa zamanda unutturulmaya çalişildiği bir ortamda sizin gibi serefsizler hala 1 TLye neden şehitlerin simgesi olan 15 temmuzu bastiriyosunuz Atatürke nolmuş onu kaldirmakmi istiyorsunuz diyip bundan bile acaba bişiyler çikarabilirmiyizin peşinde koşuyorsunuzya size söylenecek bişiy bulamiyorum. Çünkü size kalkipda şuanda herhangi bir hayvan ismi taksam hayvana yazik sonuçta onuda allah yaratti. size ben sadece gereksiz fuzuli irenç yaratiklar demekle yetiniyorum. Neyaparsaniz yapin gelecek artik müslümanlarin onlarla iyi geçinin aksi halde memleketen siktirolup gidin ama birdahada dönmeyin. Dönekler iki yüzlü kahbeler

CEVAP VER