2016 yılında ödenen trafik sigortaları, bir önceki yıla göre %100 oranında artmış ve araç sahipleri bu konuya tepki göstermişti.Tepkilere kayıtsız kalınmadı ve yapılan yasal düzenlemeler sonrasında primler düşmeye başladı.

Traffic accident and to drivers fighting

Nisan ayında yapılan yasal düzenlemelerin üzerinden 4 ay geçti ancak trafik sigortası tartışmaları tüm şiddeti ile devam ediyor.Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) başkanı Bendevi Palandöken,düzenlemeye rağmen primlerin düşmediğini hatta primlerin artış gösterdiğinden şikayette bulundu.Sigorta şirketlerinin yeni fiyatları ilan etmesini isteyen Palandöken’e sigorta şirketleri karşı çıkıyor ve primlerin yasa çıktıktan sonra düştüğünü söylüyorlar.

Tüm bu tartışmalar sürerken fiyatlar ne söylüyor. Nisan ayında ödenen ortalama prim 568 lira,mayıs ayında bu rakam 571 lira iken,Ağustos ayı içerisinde bu rakam 513 liraya gerilemiş görünüyor.Aslında primler artıyor söylemi gerçeği yansıtmıyor.Fakat primlerinde beklendiği oranda düşmediği bir gerçek.Ortalamalar hesaplanırken aracın hasar durumu ve yaşı gibi çok fazla parametre devreye giriyor.

Kamuoyunda beklenen indirim oranı neredeyse yüzde 50 oranında idi,ancak şu anda görünen indirimlerin oranı yüzde 12 dolaylarında.Uzmanlar bu rakamlar yıl sonuna kadar farklı zamanlar da yapılmak üzere yüzde 25 oranına çıkmasını bekliyor.

Uzmanların bir diğer uyarısı ise yaşadığınız ufak hasarları sigortanıza yansıtmamanız, böyle durumlar da sigorta primi daha da artıyor.O zaman neden sigorta yaptırıyorum dediğinizi duyar gibiyim, bende aynı şeyi söylüyorum.Sanırım bu da Türkiye’de çok fazla şaşırmamamız gereken bir durum.

Kaynak : Hürriyet

CEVAP VER