Avrupa Birliği uyum kriterleri gereğince Biyometrik Pasaport uygulaması başlıyor.2017 yılı içinde toplam 4 milyon adet biyometrik pasaport hazır hale getirilecek.

pasaport-2

Avrupa’ya vizesiz gireceğiz dedikoduları devam ederken, Avrupa Birliği ile yapılan mütabakat gereği 72 kritere uygun hale gelmemiz gerekiyor. Bu kriterlerden biri de pasaportların biyometrik hale getirilmesi.2017 yılının başı itibari ile geçişe başlanması ön görülüyor.Yaklaşık 4 milyon yeni pasaportun hazırlanacağı gelen bilgiler arasında.Pasaport bedeli olarak ödenecek olan tutar ise Maliye Bakanlığı tarafından ilerleyen tarihlerde açıklanacak.Daha önce pasaportu bulunan vatandaşlar sadece defter ücreti ödeyerek çipli pasaporta geçecekler.

Peki pasaport değişince vizesiz Avrupa mümkün mü?

O kadar insan pasaportunu değiştirecek ve süreleri olduğu halde defter ücreti ödeyecekler.Peki vatandaşın cebinden çıkacak olan bu kadar paraya karşın Avrupa ülkelerine vizesiz girebilecekmiyiz.Bu sorunun yanıtı kesin değil ancak vizesiz girişler olsa da olmasa da pasaportlar değişecek.Değişen pasaportlar palikarbon yapıda olacak ve parmak izi, fotoğraf ve pasaport bilgileri içinde dijital olarak tutulacak.

Sözün özü bu sene içerisinde 10 yıllık bir pasaport aldıysanız bunun için neredeyse 700 lira para yatırmışsınız demektir.Zaten dünyanın en pahalı pasaportunu kullandığımız halde yeni çıkan yasa ile birlikte 2017 yılında yaklaşık 90 lira daha ücret ödeyeceğiz.

Paylaş

CEVAP VER