Bireysel kredi kartlarının taksit sayısının arttırılması ve borçların yapılandırılması ile ilgili yönetmelik Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi.Bu yönetmeliğe göre kredi kartlarını taksit sayısı 9’dan 12’ye çıkarıldı.

kredi-karti-taksit

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’nun yaptığı değişiklikte ‘Mal veya hizmet alımı sonrası belli bir ücret karşılığı borcun taksitlendirilmesi veya ödemenin ertelendiği dönemler de dahil olmak üzere, kredi kartları ile gerçekleştirilecek mal ve hizmet alımları ile nakit çekimlerinde taksitlendirme süresi on iki ayı geçemez’ şeklinde açıklama yapıldı.Bu açıklamaya göre de 9 olan kredi kartı taksit sayısı 12 ye çıkarıldı.

Telefonlar da taksit mümkün mü?

Bu düzenlemeye göre kuyumla alakalı harcamalar en çok 4, elektronik eşya ve bilgisayar da 6, havayolları, seyahat, sağlık hizmetleri gibi harcamalarda 9 ay olarak kaldı.

Bir çok kişinin beklediği telefonlara taksit imkanı ise bu düzenlemeyle de gelmedi.Daha önce olduğu gibi telekomünikasyon, yurt dışı harcamaları, hediye çeki,gıda, alkollü içecekler, akaryakıt, ofis malzemeleri gibi harcamalar da taksit imkanı bulunmuyor.

Kurumsal kredi kartlarında da mal veya hizmet alımlarında uygulanabilecek maksimum taksit sayısı 12 olacak şekilde düzenlendi.

Kredi Kartı Nasıl Yapılandırılacak?

Geçici olarak yönetmeliğe eklenen maddeye göre ise ‘Kart sahipleri tarafından talep edilmesi durumunda “en fazla yetmiş iki ay” ile sınırlı olmak üzere taksitlendirilebileceği belirtildi ve “Her aya düşen taksit tutarı ilgili ayın asgari ödeme tutarına eklenir”‘ denildi.

Kredi Kartına Taksit İmkanı Geliyor

Kaynak : Hürriyet

 

CEVAP VER