Anne baba adayları bu haberi dikkatle okuyun.Anne ya da babaların çocuk okula gidene kadar yarım gün çalışabilmesini sağlayan kanun yürürlüğe girdi.

annelik maaşı

Çıkartılan kanuna göre göre yarım gün çalışıp tam maaş almak isteyen anne adayları için devlet 823 lira destek verecek.

Torba yasa ile yürürlüğe giren kanuna göre yapılan doğum sayılarına göre sürede farklılar var.Buna göre ilk doğumda 2 ay, ikinci doğumda 4 ay, üçüncü doğumda 6 ay süre ile yarım gün çalışıp Tam maaş alabilecekler.Dünyaya gelen bebeğin engelli olması durumunda bu süre 12 ay olarak belirlendi.3 yaşına kadar evlat edinen aileler de bu kanundan yararlanabilecek.

Özel Sektör İçin Geçerli mi?

İnsanların kafasındaki en önemli sorulardan biri de özel sektör de çalışan anneler için bu kanunun geçerli olup olmayacağı.Kanuna göre özel sektör de çalışan anneler de bu haktan yararlanabilecek.Ancak dikkat edilmesi gereken önemli husus, bu haktan yararlanan anneler süt izninden yararlanamayacak.

Özel sektörde çalışan anneler, izin sürelerini çalıştıkları şirketlerle anlaşarak ayarlayacaklar.Her gün yarım gün çalışabileceği gibi,45 saatlik mesai saatini ikiye bölerek 3 gün çalışıp 3 gün izin alabilecekler.

Yeni doğum yapmış bir annenin izin süreleri bittikten sonra, anne ya da babadan sadece birisi çocuk ilköğretim çağına gelene kadar yarım gün çalışabikecek.

Hangi Şartlar Gerekli?

Tabi ki bu haktan yararlanabilmek için bazı şartların oluşması gerekiyor.Bu şartlar ise şu şekilde;

  • Son üç yılda en az 600 gün priminin yatmış olması
  • Haftalık çalışma süresinin yarısı kadar fiilen çalışmış olması
  • Analık izninin bitiminden sonra 30 gün içinde kuruma başvuruda bulunması.

Kaynak : Hürriyet

CEVAP VER