Adolf Hitler’in doğduğu ev istimlak edilerek yıkılacak.Bu kararın alınmasının sebebi ise Nazilerin evi bir anıta dönüştürme ihtimali.

adolf-hitler-dogdugu-ev

Dünyanın gördüğü en büyük diktatör olan ve ikinci dünya savaşını başlatan ve sürdürdüğü ırkçı politikalardan dolayı 5 milyonun üzerinde insanın ölümüne direkt etki eden Adolf Hitler’in doğduğu ev yıkılıyor.Avusturya hükümetinin evin yıkılması için yasa çıkarması bekleniyor.

Braunau am Inn’de bulunan ve 1889’da Adolf Hitler’in doğumuna tanıklık eden ev, Nazi sempatizanlarının anıta dönüştüreceği tehlikesine karşı yıkılacak.Evin sahibi Gerlinde Pommer ile Avusturya hükümeti arasında yaşanan sorunlardan dolayı 2011 yılından beri boş olan evin geçmişle tek bağlantısı önünde yazan ufak bir yazı.Bu yazı da ‘Faşizme bir daha asla.Milyonlarca ölünün anısına’ yazısı.Hitler’in ismi herhangi bir yerde geçmiyor.

Mahalle sakinleri evin ilgi odağı olduğunu belirtiyor. Avusturya’lı yetkililer ise işi şansa bırakmamakta kararlı. Evin sahibi olan Pommer’in evi satmak istememesine rağmen istimlak edilecek olan ev yıkılacak.Daha önce Rus milletvekili Frantz Klintsevich evi satın alarak havaya uçurma teklifinde de bulunmuştu.

Adolf Hitler kimdir?

Alman ırkçı Nazi partisinin lideri olarak Almanya’yı ikinci dünya savaşına sürüklemiş ve ırkçı politikaları nedeniyle yahudi, çingene, engelli yaklaşık 6 milyon insanın ölümüne neden olmuştu.İkinci dünya sebebi ile 40-50 milyon arasında insan yaşamını yitirmiştir. Hitler ideolojilerini hapishanede yazdığı Kavgam isimli kitabında toplamıştır.Bu kitap hala en çok okunan kitaplar arasında bulunmakta ve sempatizanları tarafında kutsal kabul edilmektedir. Dünyanın hakkında en çok kitap yazılan insanı olan Hitler, bir çok filmde konu edilmiştir.

Dünyanın bir daha böyle insanlara denk gelmemesi bizim ve tüm insanlığı ortak temennisi.

Kaynak : Bbc

CEVAP VER