Dünya üzerinde bir çok yer vardır elbette yetkisizlerin girişine izin verilmeyen, Bunların en başında askeri güvenlik bölgeleri gelir. Bizim burada ele almak istediğimiz konu ise tamamen sivil olmasına karşın her sivilin girişine izin verilmeyen yerlerdir. Buralara girebilmek için seçilmiş kişiler olmanız gereklidir.

Turistlerin ve macera peşinde koşanların merak ettiği ama bir türlü girmeye fırsat bulamadıkları o yerleri bir araya getirdik.

Es Vedrà Adası,

Es Vedranin Manyetik Adasi
Es Vedranin Manyetik Adasi

Bu ada da henüz çözümlenememiş bir manyetik alan vardır. İspanya açıklarında yer alan bu ada manyetik alan olarak bermuda şeytan üçgeni ve kuzey kutubundan sonra en güçlü manyetik alan olarak kabul edilir.Tamamen volkanik bir kaya birikimi şeklinde olan bu ada da enteresan olan ise hiç bir metal birikimi yoktur. Ada da hiç bir teknolojik ürün çalışmamaktadır. İspanya hükümeti adaya sivil ulaşımını yasaklamıştır. Ancak kaçak olarak turlar düzenlendiği konuşulmaktadır.

Kulüp 33, (CLUP 33),

Club 33 New Orleans
Club 33 New Orleans

1967 yılında Walt Disney tarafından kurulan bu kulüp ile dönemin seçkin devlet görevlileri, politikacıları ve ünlü yatırımcıları bir araya getirmeyi amaçladı. Seçilmiş olan bu kişiler haricinde kimse bu kulüpten içeri giremedi. İçeride ne konuşuldu kimse bilmez. Girenlerde bir şey söylemez. Eğer illa ki görmek isterseniz şahıslar için 10,450 Dolar, şirketler için ise 27,500 Dolar ödeyip içeriyi sadece görebilirsiniz. Fazlası ise yok. Bu bedelleri ödeyip sadece içeriyi görebiliyorsunuz.

Vale do Javari,

Vale Do Javari Reservation Brezilya
Vale Do Javari Reservation Brezilya

Amazon’da ki yerli halkları korumak için izole edilmiş bölgedir. Bu yerli kabileler yüzyıllardır amazon içinde yaşıyorlar. Dış dünya ile henüz bağlantı kurmamış yaşamlarını tarım ve avcılık ile sağlayan, 14 farklı kabinede 2000 den fazla kişinin yaşadığı tahmin ediliyor. Araştırmacılar 78 km karelik alan içinde şimdiye kadar sadece 8 köy keşfede bildi. Yetkililer ise bu alana girişi gerek güvenlik gerekse yerlileri rahatsız etmemek için yasakladı.

Svalbard Tohum Deposu,

Svalbard Global Seed Vault Norvec
Svalbard Global Seed Vault Norvec

Norveçlilerin bir felaket halinde, yeniden filizlendirmek adına, tohumları sakladıkları depo, bu depo bir dağın yamacında dağın içine doğru 120 metrelik bir yolculuktan sonra ulaşılabilen bir yer. Burada tüm dünya ülkelerinin tohumları saklanmaktadır. İçeriye girecek tehlikeli birinin insanlığın son hayatta kalma şansını yok etme ihtimaline karşı bu bölgeye giriş yasaklanmıştır.

Mount Hava Durumu ve Acil Operasyon Merkezi,

Mount Hava Durumu Acil Operasyon Merkezi Virginia
Mount Hava Durumu Acil Operasyon Merkezi Virginia

Yabancıların ve yetkisizlerin girişinin kesinlikle yasak olduğu bu merkez de sadece az sayıda kişi girebilmektedir. ABD ve dünyanın başına gelebilecek kötü olaylara karşı acil toplanma merkezi olarak kullanılacak bu alan dağın üzerinde bir yerde ama toprak altında inşa edilmiştir. Toprak üstüne kalan kesimde önemli birimler bulunmamaktadır.

4 YORUMLAR

CEVAP VER