18 Ekim 1991 yılında Azerbaycan, Sovyetler topluluğundan koparak, bağımsızlıklarını ikinci kez ilan ettiler. İlk olarak 28 Mayıs 1918 de bağımsızlık kazanan Dünya Azerileri 18 Ekim tarihini ise Cumhuriyet Günü olarak kutluyorlar.

azerbaycanda-cumhuriyet-gunu-kutlamalari-jpg
Can Azerbaycan

Azerbaycan Yüksek Konseyi 18 Ekim 1991 de yapılan referandum ile Bağımsızlık Bildirgesini oylamaya sunup bağımsızlığını ilan etti.

Bağımsızlık arayışlarını tetikleyen olayların başında ise şüphesiz Bakü’de yaşanan Kara Ocak olayları gelmiştir. Azerbaycan sınırları içinde gittikçe artan bir çatışma ortamı söz konusuydu. Rus ordusu 20 Ocak 1990 tarihinde Ermeniler ile Azeriler arasındaki çatışmaları durdurmayı bahane ederek tanklar ile Bakü’ye girip, neredeyse tamamı sivil 150’ye yakın kişiyi katletti. Bu olay Azeriler arasında sert tepkilere neden oldu. Bu olaylar Azerbaycan’da milliyetçilik duygularını artırıp Sovyet Rusya’dan kopuşu hızlandırdı. Bu tarih Azeriler arasında Kara Cumartesi veya Kara Yanvar olarak da anılmaktadır.

dag-ustu-park-sehitlik-azerbaycan

Bağımsızlık bildirgesinin oylanıp ilan edilmesinden sonra Azerbaycan Cumhuriyeti’nin ilk devlet başkanı olarak Ayaz Mutallibov seçilmiştir. Devlet başkanı seçildikten sonra 1992 yılında yaşanan Hocalı Katliamı’ndan sorumlu tutulmuş ve görevden el çektirilmiştir. Göreve tekrar geri dönse de bir süre sonra istifa edip Rusya’ya kaçmıştır.

Azerbaycan Bağımsızlık hareketinin en önemli isimlerinden biri olan Ebulfez Elçibey aradaki geçiş döneminden sonra Azerbaycan’ın 2. Cumhurbaşkanı seçilmiştir.

Ebulfez Elçibey‘den görevi alan Haydar Aliyev, Azerbaycan Cumhuriyetinin 3. Cumhurbaşkan’ı olmuştur, aynı zamanda şuanda görev yapan İlham Aliyev’in babasıdır.

CEVAP VER