Çocukluğunuzdan beri evimizde hangi eşyalar değişti hiç düşündünüz mü? Hayatımıza giren teknolojik ürünler nedeni ile bir zamanlar her evin olmazsa olmazı bir çok ürünün kullanımından vazgeçtik.

Yaşı 30’larda olanların hatırlayacağı, o dönemlerin en önemli ev eşyalarını sizler için bir araya getirdik.

1.Baş Ucu Çalar Saatler,

O zırıldama sesi hala kulaklarımda, şimdileri onun yerlerini cep telefonu alarmları aldı.

Çalar Saat
Çalar Saat

2.Ansiklopediler,

Her evde kesin bir kitaplık onlara ayrılmıştı. Her aile bir gün evladıma lazım olur diyerek, gazetelerin kupon karşılığı verdiği o ansiklopedi serilerini almıştır. Elbette internetin bu kadar hayatımıza gireceği, istediğimiz bilgiye bu kadar hızlı erişebileceğimiz hiç kimsenin aklına gelmemişti.

Ansiklopedi
Ansiklopedi

3.Çamaşır Yıkama Teknesi,

Elektrik her eve girmeden önce mahalle ortalarında çeşmelerde kadınlar çamaşırlarını yıkarlardı. Bu eşya da özellikle kırsal kesimlerde yaşayanların olmazsa olmazıydı. Elektrik ile yerini çamaşır makinesıne bıraktı.

Çamaşır Yıkama Teknesi
Çamaşır Yıkama Teknesi

4.Daktilo,

Her evde olmasa da özellikle memurluk yapan bir çok insanın evinin en önemli parçasıydı. Yerini bilgisayara bıraktı.

Daktilo
Daktilo

5.Telefon Rehberleri,

Yine her evde telefon olmadığı dönemlerde, sabit telefon sahibi olanların isimlerinin ve telefonlarının yazılı olduğu o liste, insanlar oradan arayacakları kişiyi bulurlardı.

Telefon Rehberi
Telefon Rehberi

6.Sabit Telefon,

Şimdilerde cep telefonu ile yaşanan aşk o zaman sabit telefonlar ile yaşanırdı. Cep telefonu kadar fonksiyonel olması asla ama o da sevenleri buluşturdu.

Çevirmeli Telefon
Çevirmeli Telefon

7.Dikiş Makineleri,

Hazır giyimin bu kadar fazla olmadığı dönemlerde, her evde bir terzi olurdu, kadınlar kendi ve aile bireylerinin kıyafetlerini dikerlerdi. Şimdileri ise terziler bile dükkan kapatmaya başladı.

Dikiş Makinesi
Dikiş Makinesi

8.Kıyma Makinesi,

Elektrik olmadığı dönemlerde, kıyma normal etten daha pahalı idi, çünkü kasap tarafından elle çevrilen makinede et kıymaya dönüşürdü. Bu yüzden Bir çok aile eti kendi evinde kıymaya dönüştürme yolu seçmişti.

Kıyma Makinesi
Kıyma Makinesi

9.Ekmek Dolapları,

Evde yapılan ekmeğin yada satın alınan ekmeğin uzun süre taze kalmasını sağlayan bu kutular hala kimi evlerin bir parçası ama bir çok evde artık kendilerine yer bulamıyorlar.

Ekmek Dolabı
Ekmek Dolabı

10.Dantel Örtüler,

Annelerin bin bir emekle hazırlayıp kızlarının çeyizlerine koydukları bu el ürünlerini, şimdi ki kızlar evlerinde kullanmıyor. Yavaş yavaş hayatımızdan çıkmaya başladı.

Dantel Örtüler
Dantel Örtüler

5 YORUMLAR

  1. Zamanla kullanılan bazı eşyaların yerini başkaları alıyor. Ansiklopedileri görünce aklıma geldi, eskiden bu ansiklopedileri toplamak ayrı bir zevkti galiba ve tabiki sarı sayfalara sahip olan telefon rehberi o rehberde hatırladığım kadarıyla aranılan kişinin adresine kadar bilgiler yer alıyordu.

  2. Güzel bir paylasım olmus bir cırpıda okudum . Resmen beni cocukluguma götürdü. Dantel örtüler hala evimizde var annem dokundurtmuyor yahu 🙂

  3. Sabit telefonu görünce kirvem aklıma geldi hala evlerinde var bordo renkte ve sesi cok yüksek. Bazen hat düşüyor ama eskileri yaşatıyor bu da ayrı bir tat zaten.

CEVAP VER