Yeşilçam filmlerinde yakışıklı deyince akla gelen ilk isim olan Tarık Akan yakışıklılığı, özgün kişiliği, asiliği, büyük yeteneği ile geldi geçti bu hayattan.Ne sözünü sakındı kimseden, ne de olmadığı bir insan gibi yaşadı.Kendi doğruları uğrunda bir hayat geçiren Tarık Akan hakkında duymadıklarınız sizler için derledik.

13 Aralık 1949 İstanbul doğumludur.Aslen Gümüşhane’lidir.Gerçek ismi Tarık Tahsin ÜREGÜL‘dür.Babasının mesleğinden dolayı çocukluğunda farklı şehirler de farklı okullara gider.İlk okula Erzurum’da başlar Kayseri’de bitirir.

tarik-akan-cocuk

Ardından İstanbul’da dönen aile sayesinde, orta okul ve liseyi Bakırköy’de okur.Yıldız Teknik Üniversitei Makine Yüksek Mühendisliği’nde okur.Bununla da yetinmeyip Gazetecelik Yüksek Okulu’nu bitirir.

tarik-akan-genc

Okuduğu meslekleri yapmak istemez.Onun aklında oyunculuk vardır.Bu yüzden 1970 yılında Ses dergisinin açtığı Ses Dergisi Oyunculuk Yarışması’na katılır ve kazanır.Yarışmanın ardından ilk filmi olan Emine’de 1971 yılında oynar.

tarik-akan-ses

Oynadığı film ile kendini iyice kanıtlar ve ödüller de yavaş yavaş gelmeye başlar.1972 yılında oynadığı Suçlu filmi ile Altın Portakal ödülünü kazanır.Bu ödülü ardından 7 kere daha kazanacaktır.Bu konuda rekoru elinde bulundurur.Ayrıca Yol filmi ile Cannes film festivalinde en iyi erkek oyuncu ödülüne aday gösterildi.

tarik-akan-suclu-filmi

IMDB listelerine girmeyi başarmış, Halit Akçatepe ile başrolünü oynadığı Canım Kardeşim, Kemal Sunal, Münir Özkul gibi ustalarla birlikte oynadığı Hababam Sınıfı ve özellikle güzel oyuncu Gülşen Bibikoğlu ile oynadığı her filmde başarısını gösterir.

tarik-akan-canim-kardesim

Ona göre Yeşilçam’ın yakışıklı ve cici çocuğu imajını bırakıp kendi istediği tarzda filmlerde oynama zamanı gelmiştir.Bu yüzden başta imajı ile birlikte oynadığı filmleri de değiştirir.1977’de Sürü filmi ile başlayan bıyıklı Tarık Akan dönemi 1978’de Maden ve 1982’de Yol filmleri ile devam eder.

tarik-akan-suru

Solcu ve muhalif kişiliğe sahip olan Tarık Akan, 1980 darbesiyle ile birlikte her muhalif gibi cezalandırıldı.Sözünü sakınmaması ve oynadığı filmlerden dolayı 12 Eylül darbesinde tutuklandı ve 12 yıl hapis cezası ile yargılandı.2.5 ay hücre cezasını çekti ve hapisten çıktı.Hapiste yaşadıklarını daha sonra “Anne Kafamda Bit Var” isimli kitabında yazdı.

tarik-akan-kitap

Film endüstrisinin çok ciddi etkilendiği 80 darbesinin öncesi ve sonrasında hayatını kazanabilmek için ticari taksi işine girdi.Ticari taksileri kiralayarak para kazandı.Bu iş haricinde ünlü olmadan önce can kurtaranlık ve sokaklarda işportacılık yaptı.

tarik-akan-taksi

Tarık Akan 1986 yılında Yasemin Erkut ile evlenmiş ve bu evlilikten kendi gibi oyuncu olan Barış Zeki Eregül ve ikizleri Yaşar Özgür Eregül ve Özlem Eregül dünyaya gelmiştir.Çift 1989 yılında boşanmış ve Akan 1990 yılında Acun Günay ile evlenmiştir.

tarik-akan-acun-gunay

Tarık Akan herkes tarafından bilinmeyen bir diğer özelliği ise eğitimci yanıdır.1991 yılında Özel Taş Kolejini kurmuştur.

tarik-akan-egitim

90 lı yıllarda özel televizyonların artması ve dizi sektörünün gelişmesinin ardından yakışıklı oyuncu dizilerde boy göstermeye başlamıştır.İlk olarak 1992 yılında Star’da Taşların Sırrı dizisinde oynar.Daha sonra ise bir kült haline gelecek Trt1’de Koçum Benim dizisinde çalışır.

tarik-akan-kocum-benim

CEVAP VER