Havalar henüz soğumadan gidilip görülecek yerler hala mevcut, son zamanları günü birlik yada kalmalı nerede mi geçirmeli işte sizin için derlediğimiz güzel ülkemizin cennet köşelerinden bir parça olan mavi bayraklı plajlarımız.

mavi-bayrakli-plaj

Mavi bayraklı plaj nedir?

Mavi Bayrak, 44 ülkede faaliyet yürüten Uluslararası Çevre Eğitim Vakfı’nın (FEE), belli kriterlere sahip plaj ve marinalara verdiği ödül.(KAYNAK:Google)

Ülkemizde toplam 436 mavi bayraklı plajımız bulunmaktadır, işte bunların sadece 10 tanesi burada.

1-Muğla Bitez Halk Plajı;

bitez-halk-plaji

Bodrum merkeze 8 km uzaklıkta olan ve mavi bayrağını 2002 den beri taşıyan, Bodrum özgür halk plajı diye de gecen bu plaj yeşil ve mavinin müthiş uyumunu ziyaretçilerine sergiliyor. Yerli ve yabancı bir çok turistin de ilgisini çeken bu plaj temizliği ile de dikkat çekiyor.

2- Didim Altınkum Halk Plajı

didim-altinkum-halk-plaji

Altın sarısı kumsalları ve gök mavisi denizi ile Ege’nin en güzel sahilleri arasında yer alan didim altınkum sahili mavi bayrağını 2013 yılında almıştır, yerli ve yabancı turistlerin cazibe merkezi haline getirdiği didim altınkum da bir çok otelde konaklama ve tatil için turistlere hizmet vermektedir.

3- Urla Kum Denizi Halk Plajı

urla-kum-denizi

İzmir’in sevimli ilçesi Urla da bulunan toplam 950 metrelik sahil şeridine sahip, halk plajı, 2013 yılında İzmir büyük şehir belediyesinin yaptığı çalışmalar ile yenilenmiş ve halkın kullanımına açılmıştır, 2016 yılında mavi bayrağı olan bu halk plajı günü birlik ziyaretçileri ağırlamaktadır.

4-Yeni Foça Halk Plajı

yeni-foca-halk-plajı

İzmir Foça Belediyesinin çalışmaları sonucunda bugün ki görünümünü kazanan plaj, genellikle yerli misafirlerini ağırlıyor, aynı zamanda şezlong ve şemsiyelerin ücretsiz olduğu bu plajda her yıl düzenli olarak sahil bakım ve temizliği yapılıp misafirlerin kullanımına sunuluyor.

5-Manavgat Evrenseki Halk Plajı

evrenseki-halk-plaji

Evrenseki Belediyesi’nin emekleri ile hazırlanmış bu plaj misafirlerine bir çok imkan sunuyor, ücretsiz duşlar, şemsiye ve şezlonglar, spor aktivite alanları gibi otel standartlarında belediye tarafından sonulan bu pilajda tüm bunlar için bir ücret ödenmiyor.

6-Kemer Beldibi Atatürk Parkı Halk Plajı

beldibi-plaji

Antalya’nın en turistik beldelerinden olan kemerde bulunan oldukça uzun sahili olan bu plaj sıcak havayı seven tatilciler tarafından tercih ediliyor. Sezon boyunca çok yoğun olan bu pilaj genellik ile sezon öncesi nisan ayları ve sezon sonu eylül ekim ayları daha kullanılabilir oluyor.

7-Kalkan Halk Plajı

kalkan-halk-plaji

Çakıldan oluşan sahil şeridi ile diğer rakiplerinden farklı olan bu plaj mavi bayrağını 2010 yılında asmış bulunuyor. Diğer önemli bir özelliği ise suyun birden derinleşiyor olması. Antalya’nın ılıman havası dolayısı ile yılın neredeyse tamamında burada denize girebilme imkanınız var.

8-Alanya Damlataş Halk Plajı

demirtas-halk-plaji

Adını dünyaca ünlü demirtaş mağarasından alan ve ülkemizin en uzun süre mavi bayrak taşıyan Alanya’nın bu plajı her yerli ve yabancı bir çok turist ağırlıyor. İnce ve temiz kumu ile de dikkatleri üzerine çeken bu plajın arkasında otellerde bulunmaktadır.

9-Marmaris Turunç Halk Plajı

turunc-halk-plaji

Egenin bir çok yerinde olduğu gibi, mavi ve yeşilin bir birinden güzel tonlarının buluştuğu bu plaj, çevresindeki Turunç ağaçlarının yaydığı güzel koku ile misafirlerine tatilin güzelliklerini sonuna kadar gösteriyor. Aynı zamanda su altı sporları ve yatlar içinde gerekli imkan ve kolaylıklarda bu plaj da mevcut.

10-Ayvalık Belediye Halk Plajı(Sarımsaklı)

ayvalık-sarimsaklı

Zemini kum olan ve sehir merkezine 4 km mesafede uzaklıktaki ayvalık halk plajı, Engelliler içinde gerekli kolaylıkları sağlamış olarak misafirlerini ağırlıyor. Toplu taşıma ile şehir merkezinden 5 dk içinde ulaşabilir durumdadır.

.

Paylaş

1 YORUM

CEVAP VER