İngilizce 9/11 olarak da bilinen 11 Eylül 2001 tarihinde El-Kaide terör örgütüne bağlı 19 teröristin 4 uçağı kaçırarak Amerika Birleşik Devletleri’nde yaptıkları eylemdir.Terör saldırısında hava korsanları olan 19 kişi de dahil olmak üzere toplam 2996 kişi ölmüş ve 10 milyar dolar dolaylarında maddi hasar meydana gelmiştir.

11eylul1

11 Eylül 2001 günü Amerika iç hatlarında sefer gerçekleştiren 4 uçak, toplam da 19 kişi olan El-Kaide örgütüne bağlı teröristler tarafından kaçırıldı.İlk iki uçak New York’ta bulunan Dünya Ticaret Merkezi’nin kuzey ve güney kulelerine çarptı.

11eylul2

Üçüncü uçak Virginia’da bulunan Amerika Birleşik Devletleri Savunma Karargahı olan Pentagon’a çarptı.Saldırı sonucunda binanın batı cephesi yıkıldı.

010914-F-8006R-002

Kaçırılan son uçak ise Abd’nin başkenti olan Washington’a doğru harekete geçti.Ancak uçakta bulunan yolcuların mühadelesi sonucu, teröristler etkisiz hale getirildi.Buna rağmen Pensilvanya yakınlarında bulunan Shanksville yakınlarına düştü ve teröristlerle birlikte 227 sivil hayatını kaybetti.

11eylul4

Federal Soruşturma Bürosu (FBI) tarafından başlatılan soruşturma sonucunda saldırıları gerçekleştirenlerin Usame Bin Ladin’in liderliğini yaptığı El-Kaide isimli terör örgütüne bağlı olduğunu açıkladı.Saldırıların hemen ardından yaptığı açıklamada sorumluluğu kabul etmeyen terör örgütü lideri 2004 yılında yayınladığı bir video ile saldırıyı gerçekleştirdiğini kabul etti.

11eylul5

Yaşanan bu gelişmelerin ardından ABD ‘Terörizmle Savaş’ adı ile bir kampanya başlattı.Başını Amerika’nın çektiği bir çok ülke,Bin Ladin yaşadığı Taliban yönetimindeki Afganistan’a savaş ilan etti.Uzun yıllar devam eden savaş ve bin Ladin kaçmasına rağmen 2011 yılında gerçekleştirilen bir operasyon ile bin Ladin öldürüldü.

AFGHANISTAN-UNREST-ATTACK

Yapılan saldırılar sonucunda 19 terörist ölürken, yerde ve uçaklarda ölen yada kaybolanların sayısı toplam 2996.Ölenlerin anısına 2011 yılında saldırının gerçekleştirildiği Dünya Ticaret Merkezi İkiz Kuleleri’nin yerine 11 Eylül Anıtı yapıldı.

11eylul7

11 Eylül saldırılarının ardından komplo teorileri de ardı ardına geldi.Bu saldırıların Amerikan hükümetinin ve gizli servislerinin oyunu olduğu ve Afganistan’ı işgalini tüm dünyaya meşru göstermek adına yapıldığı iddia edildi.Özellikle Michael Moore belgesel filmi Fahrenheit 9/11 tüm dünyada büyük ses getirdi.

11eylul8

ABD’nin başlattığı Terörizmle Savaş kampanyası tüm dünyada etkisini gösterdi.Afganistan’ın işgalinden sonra ABD ve başta Birleşik Krallık olmak üzere NATO ülkelerinin desteği ile Irak işgal edildi.Kampanyadan sonra tüm dünyada müslümanlara karşı işlenen nefret suçlarında büyük artış gözlendi.

11eylul9

11

CEVAP VER