Cep telefonlarının hayatımıza girmesi ile günlük yaşantımız da ve davranışlarımız da bir çok değişiklik oldu.Bunların en başında haber alma hızımız ve tarzımızın değişmesi gelir. Aynı zaman da cep telefonlarının büyük küçük demeden herkesin oyuncağı olduğu da bir gerçektir.

Peki cep telefonları bu kadar akıllı olmadan, sadece arama ve mesaj atma özellikleri olduğu zamanlarda biz onları farklı kılmak için neler yapıyorduk, haberleşmek için yada eğlenmek için onlar üzerinde neler deniyorduk, gelin hep birlikte bir göz atalım.

Numarayı gizleyip çağrı ve arama yapmak,

ozel-numara-ariyor

Sanırım bunu yapınca esrarengiz bir havaya bürünüyorduk, özellikle sevgililer bunu yaparak birbirlerine kur yaparlardı.#31# ile numarayı çevirdiğimiz de hala bu özelliği kullanabiliyoruz.

Arama yapmadan sadece çağrı atarak haberleşmek ve ne denilmek istenildiğini anlamak.

telefon-ile-cagri-atmak

Genellikle konturlu hat sahipleri bu yol ile haberleşirlerdi. Sevgililer sabah telefonlarını eline alır almaz bir birlerine çağrı atardı. Günün ilk çağrısı günaydın demekti. Dışarıda kalabalık bir ortamda ise ve bunu karşı taraf biliyor ise arada çağrı atmak merak etme iyiyim, aklım sende demekti.

Biri sizi aradığında ona telefon arama sesi dıt dıt yerine o dönemin en popüler şarkısının çalması.

calarken-dinlet-ringa

Bu konuda operatörler bir biri ile yarışırdı, çalarken dinlet, ringa gibi isimler verdiler. Ancak bunu yapanın bir hayli farklı olduğu tartışılmazdı o zamanlar.

Konturun bittiği dönemlerde, karşı tarafa ödemeli arama yapmak.

odemeli-arama-yapmak

Can kurtaran bir özellik idi, birini arayacaksın ama konturun yok, sen arıyorsun ama ücret onun telefonuna yansıyor.

Mesajlaşmada mesaj ücretinin tek mesaj ile sınırlı kalması için sesli harfleri kullanmadan mesaj yazmak.

telefon-ile-mesajlasmak

Az daha Türkçemizi katletmeye sebep olacaktı bu durum, neyse ki sms paketleri hayatımıza girdi ve bu alışkanlığımızı terk etmek zorunda kaldık. Nys Cnm Sn Msklsn Glba. 🙁

Sms paketlerinin hayatımıza girmesi ile çılgınlar gibi mesajlaşmak.

cilginca-mesajlasmak

Şimdileri aynı durum Whatsapp’ın başını çektiği uygulamalar üzerinden yapıldığı gibi günde bin mesaj atmaya başlamıştık. Telefonların tuşları eskimiş, artık ezbere yazmaya başlamıştık bile.

Televizyonlarda çıkan alt reklamlarda yer alan duvar kağıtlarını ve melodileri para karşılığı satın almak.

eski-polis-araclari

2264’e POLIS yaz gönder telefonun polis telsizi gibi çalsın. 5555’e EZEL yaz gönder telefonunun ekranında EZEL olsun ve bunlar gibi bir çok müzik ve duvar kağıdı bu yollar ile elde edilinirdi.

kizil-otesi-ile-dosya-gonderme

Telefonların gerçek ses çalmaya başlaması ile, kızıl ötesi üzerinden müzik ve resim paylaşmak.

İrem-Hayalet Sevgilim isimli parça ergenler arasında bu yol ile paylaşılarak meşhur olmuş bir parçadır. Transfer işlemi öyle 10 metre öteden yapılmaz ve öyle hemen 1-2 dk da bitmezdi. bazen telefonların 3 saat yan yana durması gerekirdi.

 

1 YORUM

CEVAP VER