Facebook’un 1 milyar üyesi var. Bilgisayar kullanmayı bilmeyen insanlar, facebook kullanabiliyor. Twitter dünya gündemine yön veriyor. İnsanlar ne yaparsa Instagram da paylaşıyor. Ve daha bir çok sosyal medya platformu kullanılmaya devam ediyor. Ancak bunlar tabi ki asla tek başlarına olmadı. Daha önce de büyük umutlarla işe başlayan sosyal medya siteleri sonunda hüsranla kapandı ya da tarz değiştirdi. Listemizde daha önce kullanılan ancak şimdi kapanan 8 sosyal medya platformunu derledik.

1- Friendster

Facebook’un diğer versiyonu da diyebiliriz aslında. Eski arkadaşlarınızı, Türkiye’de bilinen tabirle ilkokul arkadaşlarınızı bulabileceğiniz, onlarla konuşabileceğiniz platformdu. Aslında şu anda çok fazla kullanılan giflerle ve müziklerle sayfaları özelleştirebiliyorduk. Çok fazla dayanamadı ve sonunda 14 Haziran 2015’de kapandı.

friendster

2- Myspace

Özellikle amatör olarak müzik yapanların (tabiki sadece onların değil) buluştuğu bir platformdu. Ben buradan o kadar iyi yer altı gruplar buldum ki anlatamam. Ancak ergenlerin, ya bu ekranların modası geçti tripleri ile arayüzleri kurcalanmaya başlayan site sonunda saçma sapan bir hale dönüştü. En sonunda da tarzı değişti.

myspace

3- Multiply

Telefon kameralarının 2 megapiksel olduğu dönemlerde görüntülü konuşma için bundan daha iyi bir site yoktu. Ancak istediği başarıyı sağlayamayan site sonunda insanların pek te raabet göstermediği 2013 yılında bir e-ticaret sitesine dönüştü

multply

4- LiveJournal

Şimdilerde hemen herkesin bir blog sitesi var.Livejoruanl ise bunların atasıydı. Doksanlı yılların sonu ve 2000 li yılların başında kullanıcılar buraya telif hakkı gütmeden hikayeler yazıyorlardı. Yazı tabanlı olan sitede bir çok kullanıcı kendini geliştirmişti. Site hala aktif durumda ama eskisi kadar popüler değil.

livejournal

5- Plurk

Twitter fikrini buradan mı aşırdı bilmiyorum ama çok benzedikleri kesin. Plurk 210 karakteri olan bir mikroblog sitesi idi. Aslında hala kullanılıyor ama doğal olarak Tiwtter karşısında herhangi bir şansı yok. Şu anda trafiğinin büyük çoğunluğunu Taivan’dan alıyor.

plurk

6- Xanga

Xanga, Multiply ve Twitter karışımı gibi birşeydi aslında. Grafik tasarımcılarının ve fotoğrafçıların eserlerini paylaşacakları ve aynı anda mikroblog olarak kullanabilecekleri bir site. Ancak sonraları o kadar çok telif hakkı sorunu yaşadılar ki sessiz sedasız soldu gitti. Şimdilerde Xanga 2.0 olarak yola devam ediyorlar.

xanga

7- DevianArt

Eskiden grafik tasarımcıların kullandıkları belli başlı şeyler vardı. Scanner, Photoshop ve DevianArt hesabı. Şimdilerde site hala aktif ancak eski gücünde değil. Behance ve Artstation gibi sitelerin arkasında kalmış durumda. Ama ben kralı kullanmaya devam ediyorum.

devianart

8- Vine

Özellikle Türkiye’de saçma sapan ünlü yaratmanın önünü açtı. Kabul ediyoruz 6 saniye de cidden komik şeyler çıkabiliyor ancak buradan ünlü olmak nedir. Neyse ki twitter 2016 yılında Vine platformunu tamamen kapatıyor.

vine

Sizlere sorularımız şunlar. Sizler daha önce bunlardan hangilerini kullandınız ya da duydunuz.

CEVAP VER