Volkswagen’in efsane modeli Golf, 40 yılı aşkın süredir piyasaları silip süpürmeye devam ediyor. Uzun yıllardır Avrupa’nın en fazla satış yapan Golf modeli, her yaşa hitap etmesiyle dikkatleri üzerine çekmeye devam ediyor. 1974’ten beri gerçekleştirilen kesintisiz üretimiyle, Golf geniş çapta başarı yakalayan, önden çekişli kompakt (hatchback) modellerinden ilki olmayı başardı. Volkswagen Golf, ismini Almanca’da Golfstrom adındaki bir okyanus akıntısından alıyor. Birçok pazarda Golf adı ile bilinse bile Amerika pazarında Rabbit ve Meksika pazarında Caribe adıyla da satıldı.

Gelin bir de Golf’ün efsaneleşen modellerine göz atalım:

Golf I (1974-1983)

1974 yılında Volkswagen’in ekonomik açıdan çöküntüye uğradığı dönemde, halk arasında bilinen adıyla vosvos(beetle)’un satışlarının düşmesiyle birlikte, Volkswagen yetkililerini adeta bu çöküntülü dönemden kurtaran ve tüm dikkatleri üzerine çeken Volkswagen’in Golf I modeli, su soğutmalı, önden ve arkadan itişli motoruyla, kullanıcıları için fazlasıyla cazip hale gelmeye başladı. Golf I dünya çapında 6.72 milyonluk bir satışla, daha ilk doğumunda kendini çok sevdirmeyi başarmıştı.

 

Golf II (1983-1991)

autowp.ru_volkswagen_golf_5-door_18

Golf I ile neredeyse aynı hatlara sahip olan Golf II,  Avrupa’da ilk kez Frankfurt Motor Show’da Eylül 1983’te tarihinde tanıtıldı. Daha geniş bir gövde ve daha geniş motor özellikleriyle satılmaya başlandı. Tasarım anlamında Golf I’e göre çok fazla değişiklik göstermese de, teknik açıdan birçok farklı özelliklerle göz önüne çıktı. ABS ve 4×4 sürüş sistemi bunlardan bazıları. Golf I’de olduğu gibi Golf II’de de GTI modeli piyasaya sunularak, performans çıtasını oldukça arttırmış oldu. 1986 yılında 16 valfli motora geçilerek GTI’ın performans özellikleri de geliştirildi. GTI modeli daha sonra 1.8 litrelik 158 beygirlik motora geçiş yaptı. Golf II dünya çapında 6.41 milyonluk satış adetine ulaştı.

Golf III (1991-1997)

Golf III ilk kez 1991 yılında tanıtıldı. Özellikle güvenlik açısından birçok yeniliğe sahip olan Golf III, 1992 yılında ilk defa hava yastıkları ile piyasaya çıktı. Yenilikler sadece güvenlikle sınırlı değildi. Golf III aynı zamanda TDI motorun sunulduğu ilk Golf modeliydi. 1992 yılında Car of The Year ödülüne layık olan Golf III bütün dünya da 4.96 milyonluk satışa ulaştı.

Golf IV (1997-2003)

Önceki modellerinden tasarımıyla öne çıkan Golf IV, dönemin en çok sevilen otomobili haline dönüştü. 1997 yılında tanıtılıp piyasaya sürülen model, Avrupa’da en çok satılan model haline geldi. Golf IV modelinin üretimi 2004 yılına kadar devam etti. Bu modelde yuvarlatılmış farlar, gövde rengi tampon ve yenilenen iç mekan göze çarpmıştır. İlk defa bir Golf modelinde xenon farlar ve navigasyon sistemi seçenekleri sunuldu. Golf IV’ün satış adeti 4.92 milyona ulaştı.

Golf V (2003-2009)

Beşinci nesil Golf ilk kez Mayıs 2003’te Frankfurt Motor Show’da tanıtıldı ve satışına Avrupa’da bir ay sonra başlandı. Genel tasarım olarak Golf IV şekli korunarak hatların yumuşatılması şeklinde bir yenilik yapılmıştı. Volkswagen’in yüksek verimliliğe odaklanmış modelleri olan BlueMotion serisinin ilk Golf modeli 2007 yılında Golf V neslinde geldi. Ocak 2006’ya kadar ABD’de satışa sunulmadı. 2006 yılında ABD’de satışına ilk neslinde olduğu gibi Rabbit ismi ile başlanmıştır. Golf V modeli ile birlikte Golf ailesi ilk defa Golf Plus adındaki MPV modeline kavuştu. ancak bütün seçeneklerin toplam satışı 3.27 milyonla tarihteki en düşük satış adetine ulaştı.

Golf VI (2009-2012 )

Tasarımı Walter’de Silva‘nın yaptığı 6.nesil Golf, start-stop sistemi, LED ön farlar ve arka stoplar, fren enerjisi geri kazanım sistemi, park asistanı, yokuş kalkış destek sistemi gibi teknolojik yeniliklerle donatılmıştı. Golf VI modelinin BlueMotion versiyonu 100 km’de 3.8 litrelik bir tüketim değerine sahipti. 2009 yılında Car of the Year ödülünü kazanan Golf VI aynı zamanda sadece 4 yıl boyunca satışta kalarak en kısa ömürlü Golf serisi olarak tarihe geçti.

Golf VII (2012-…)

Golf VII 2012 yılında Paris Auto Show’da tanıtılmıştır. Golf VII, Audi A3, Seat Leon ve Skoda Octavia ile paylaşılan yeni Typ 5G adlı MQB platformunu kullanmaktadır. Şu anda piyasada olan Golf VII, tasarım olarak Golf VI temel alınmış olsa da sert hatları sayesinde daha cesur bir tasarım anlayışına sahip. Ayrıca Golf VII en teknolojik Golf olarak da dikkati çekiyor. Çarpışma önleyici fren sistemi, elektronik difransiyel kilidi gibi yenilikçi sistemler Golf VII’de mevcut.

Golf efsanesi sonsuza dek yaşama devam edecek gibi gözüküyor.

 

KAYNAK:Wikipedia

 

 

Paylaş

2 YORUMLAR

  1. Golf benimde kullandığım ve en çok ilgi duyduğum araç çok güzel bir yazı olmuş, sanki tarihte geriye doğru yolculuk yaptım. Emeğine sağlık admin.

CEVAP VER