Dünyanın en gergin olduğu zamanlarda çıktı ortaya efsane dizi.İkinci Dünya Savaşı’nın gerginliği henüz tam soğumamışken Sovyetler Birliği ve ABD arasındaki soğuk savaş yüzünden dünya iki kutba ayrıldığı zamanda.Bu şartlarda doğan efsane dizi (Uzay Yolu) artık 50 yaşında.

Star Trek’i yaratan kişi Gene Roddenberry,23’ncü yüzyılda uzak galaksilerde bir macera hayaliyle yazmaya başladı.

gene-roddenberry

İlk bölümü ile izleyenleri etkilemeyi başarmıştı.En iyi bölümler arasında sayılmasa da, daha sonra aşina olacağımız her şey ilk bölümde karşımıza çıkıyordu.

star-trek

Dizi Kaptan Kirk ve ekibinin uzay gemisi Atılgan(Enterprise)’da geçirdikleri maceraları konu alıyordu.Atılgan’ın görevi Birleşik Gezegenler Federasyonu adına keşifler düzenlemekti

atilgan_1

Dizi toplamda 3 sezon yayınlandı.İlk 2 sezonda yayınlandığı gün ve saatten dolayı istenilen ilgiyi toplayamadı,3. sezon 79 bölümden oluştu ve kemikleşmiş hayran kitlesi tarafından beğeni ile karşılandı.Ancak dizi asıl patlamasını sezonlarının Amerika’da ve tüm dünyada yeniden yayınlanmaya başlaması ile yaptı.

star_trek_500px

Kimler yoktu ki dizi de, Kirk, McCoy, Sulu ve özellikle de Spock.Ülkemizde yapılan filmlerinde etkisiyle kulakları biraz büyük olan herkese Spock lakabı takıldı.

spock

Seri o kadar çok beğenildi ki filmi yapılmaya karar verildi.İlk 1979 yılında ” Star Trek: The Motion Picture ” olmak üzere toplam 13 filmi yapıldı.

star-trek-the-motion-picture

Dizinin bu kadar fenomen olmasının en büyük sebeplerinden biri de, ilkleri yansıtıyor olmasıydı. Kendini demokrasi koruyucusu olarak tanıtan dünya gücü Amerika’da ırkçılık en şiddetli dönemlerindeydi.Tam bu sırada Amerika televizyonlarında Afrika kökenli Uhura ile beyaz Kirk öpüşebiliyordu.

kirk-uhura

Teknoloji anlamda yenilikler de bu dizi de karşımıza çokça çıktı.Otomatik kapılar, cep telefonları, tablet bilgisayarlar, galaksiler arasında konuşulan farklı dilleri çeviren özel sistemler, enerji silahları ve şu anda hayatımızda bolca kullandığımız bir çok şey

captain-kirk-using-communicator-startrek

Dünyanın en önemli uzay araştırma merkezi olan NASA’da bu ilgiye kayıtsız kalamadı ve uzaya gönderdiği ilk uzay mekiğine Enterprise ismini verdi.

enterprise_free_flight

Tüm bu ilgiye tabii ki bizde uzak kalamadık ve 1973 yılında Sadri Alışık’ın başrolünde oynadığı Turist Ömer Uzay Yolunda filmi ile ünlü diziyi ülkemize sokmuş olduk.

sadri-alisik

CEVAP VER