Tv8 ekranlarında yayınlanan sabah programı “Aramızda kalmasın” da bugün Sebahattin Ali’nin kaleme aldığı “Kürk Mantolu Madonna” tartışması vardı. Sabahattin Ali’nin 1943 yılında yayımladığı roman, şarkıcı Madonna ile ilişkilendirildi. 

Türk edebiyatının neredeyse en popüler eseri olan, Sabahattin Ali’nin “Kürk Mantolu Madonna” romanında ki Madonna ile Şarkıcı Madonna karıştırıldı.

Program sunucusu Jess Molho, Beren Saat‘in canlandıracağı kitapta ki en önemli karakter olan Maria Puder’ den  bahsederken, Funda Özkalyoncuoğlu ise, Kitap da anlatılan Madonna’yı , popüler şarkıcı Madonna ile karıştıırdı, “Kitaplar filme uyarlanınca ben bu olayı sevmiyorum Ama burada Madonna‘nın hayatı da ilginç olabilir bizim için. Yani aşkları, ilişkileri yaşam tarzı filan” dedi.

Bu sırada Jess Molho araya girerek durumu toparlamaya çalışıp, kitabın 1943 yılında basıldığını hatırlattı. Kürk Mantolu Madonna’yı şarkıcı Madonna zanneden Özkalyoncuoğlu ise şaşkın bir halde ” Madonna var mıydı o yıllarda ” diye sordu.

İşte O dialoglar

Olayın ardından Sosyal Medyada Sebahattin Ali’nin Kürk Mantolu Madonna kitabını okuyanlar programa ve Funda Özkalyoncuoğlu ‘na eleştirilerini dile getirdiler.

kurk-mantolu-madonna-1 kurk-mantolu-madonna-2 kurk-mantolu-madonna-3 kurk-mantolu-madonna-4 kurk-mantolu-madonna-5 kurk-mantolu-madonna-6 kurk-mantolu-madonna-7

İşte Sebahattin Ali’nin Kürk Mantolu Madonnası;

Etrafımızda hiçbir şeye ses çıkarmayan ve hayatı olduğu gibi kabul eden insanlar mutlaka vardır.Başta dikkatimizi çekmez ve ne kadar sıradan bir insan deyip O’nu küçümseriz.Ama asla O’nun bu duruma nasıl geldiği ve neden bu şekilde davrandığı üzerine düşünmeyiz.

Raif efendi bu tanıma tam olarak uyan biri,onun herhangi bir davranışında kendinizi bulmanız mümkün.

Erkek yada kadın herkesin hayalinde aşık olduğu biri ve yaşamını feda edecek kadar çok sevmeyi umduğu biri vardır.Onunla eğlenmek,ağlamak,üzülmek ve sevinmek ister.Ancak çok az kişi bu insanla tanışıp ölene kadar mutlu olur,diğerleri ise onun özlemi ile ömrünü tüketir.

Kısa yaşamı boyunca yaşadığı bir kaç ayı unutamayan ve tüm ömrünü o zamanı özleyerek geçiren bir adam.İşte bu yüzdendir ki Raif Efendi bizden biridir ve O’nun yaşadıkları bizleri derinden etkiler.Sabahattin Ali’nin muhteşem yorum ile bitmesini istemeyeceğiniz bir kitaptır Kürk Mantolu Madonna.

Hayalinizdeki Madonna ile ömrünüzü geçirmeniz dileği ile…

 

Sosyal medyada alternatif Kürt Mantolular için tıklayın.

CEVAP VER