Bizler şimdilerde olduğu gibi 24 saat çizgi filmin oynatıldığı zamanlarda büyümeyenler olarak çizgi filmlerin değerini çok daha iyi anlıyoruz.Sabahın köründe bizi başka hiç bir güç kaldıramazken çizgi film izlemek için sıcak yatağımızdan kalkıyorduk.Elimizde margarin üstü şeker ile televizyondan 1 metre bile uzakta olmadan o kadar çok izledik ki hala tüm karakterler hakkında detaylı bilgilerimiz var.Bu uğurda anne babadan azar da yedik, okula da geç kaldık ama hiç bir güç bizi sabahın ilk saatlerinde o muhteşem bölümleri izlemekten alakoyamadı.İşte sabahın köründe yayınlanan 10 muhteşem çizgi film.

Kaptan Tsubasa

Nankatsu’da oturan ve futbol delisi bir veledin hikayesi.Bir maçın bitmesi için günlerce beklerdik.Misaki vardı,Hyuga vardı,dişlek ikiz kardeşler vardı.O kadar çok yakın çekim mimik gördük ki, artık hangi mimikten sonra nasıl bir şey olacak tahmin edebiliyorduk.Bununla da kalmayıp bir de bunun oyununu çıkardılar.Bir harf dahi Japonca bilmeden maçlar yaptık, oynamak için kavgalar ettik.

tsubasa

Tom ve Jerry

Fare Jerry’nin tüm şımarıklıkları yapıp da, tüm azarı Tom’un yemesine o yaşlarda sinir olurduk.Suratı görünmeyen sadece bacaklarından sinir olduğumuz ev sahibi.Fanları tarafından Tom’un Jerry’i yakalayıp yediği bir özel bölümün olduğu konuşuluyor.

tom-ve-jerry

Taş Devri

Yaşadıkları hayata özenmeyen çok az çocuk vardır eminim.Çakmaktaş alesinde Fred, Wilma, Çakıl.Moloztaş ailesinden Barniei Betty ve bambam.Özellikle de salak dinazor Dino.Benim özellikle aklımda kalan 2 şey var.Birincisi çöp öğütücü olan dinazorun surat ifadesi, ikincisi fotoğraf makinesinin çalışma mantığı.Biliyorum hemen sizin de gözünüzün önüne geldi.

tas-devri

Casper

Amcalarının Casper’ın arkasından kuyusunu kazmaları.Şişman amca Fatso müthiş bir karakterdi.Şu sevimli şeyden korkmalarına güler, sonra da Casper’ın üzülmesi ile biz de üzülürdük.Sanırım o zamanlar başladı üzülenle üzül mottosu.

casper

Scooby-Doo

Ahh Scobby ve Shaggy.Her izlediğimizde karnımız acıkırdı o kadar iştahlı yemek yerlerdi ki. Bu çizgi filmin sayesinde öcülerden korkmamayı öğrendik.Çünkü hepsinin içinde insan vardır gerçeği aklımızdaydı.

scooby-doo

Ninja Kaplumbağalar

Hepimiz karakterleri ezbere sayabiliriz.Leonardı mavi bant takardı mesela,Rafael kırmızı,Mikalenjelo turuncu,Donatello mor.Hatta bu Kim 500 Milyar ister zamanında 125 milyarlık soru idi.

ninja-kaplumbagalar

Laff a Lympics

Scooby-Doo lar, Yogi Yahooeys ve Gerçek Kötüler.Sürekli yarışırlar ve kötülerin kaybetmesi hoşumuza giderdi.Büyüyünce bu çizgi filmden nefret eder hala geldim.İstanbul’da geçen bir bölümünde hindiye fes giydirip, sokakta deve gezdirdikleri bir bölüm vardı.24 bölümlük dizi de Gerçek Kötülerin kazandığı tek bölümde yine İstanbul’da olan bölümdü.

laff-a-lympics

Yeşil dev Hulk

Marvel’in sinemaya el atmasından önce sevmiştik Hulk’u.Ancak sabahın 6-7 sine koymak nasıl bir kafaydı hala anlayabilmiş değilim.

hulk

Voltran

Dilimize Voltran’ı oluşturdular diye bir deyim katan sevgili dizi.5 tane aslan robot vardı, isterlerse ayrı ayrı savaşıyorlar, isterlerse de bir araya gelip dev robot oluyorlardı.

voltran

He-Man

İsmine bu kadar garip başka çizgi film var mı hatırlamıyorum.İskeletor vardı mesela, kötüydü ama biz yine de severdik onu.Karizması vardı bir kere. Veee gölgelerin gücü adınaaa,Güüüçç bende artııııkkk…

he-man

2 YORUMLAR

CEVAP VER