Şüphesiz ki eskiden insanların evlerinde öyle pek fazla eşya araç ve gereç yoktu, ihtiyac fazlası hiç bir şey o evlere giremezdi, ancak sanki anlaşılmış gibi tüm evlerde de aynı eşya araç ve gereçler vardı. Az sonra göreceğiniz şeyleri AaaAaA evet benim Babaannemin evinde de vardı diye hatırlamanızı bekliyoruz.

Genellikle dedemizin oturduğu sedirin arkasındaki duvarda, yada evin en güzel odasında yerde halı olarak dururdu.

90lar-ev-esyalari-1

Porselen yada cam takımlar yoktu, Çinko diye tabir edilen bu meta takımlar modaydı ve nenelerimizin evlerinde mutfaklar böyle idi.

90lar-ev-esyalari-2

O televizyon ve üzerinde ki dantelli örtü, televizyon genellikle kapalı olur çünkü televizyon açılınca o örtü kalkmak zorunda olurdu.

90lar-ev-esyalari-3

Mini gırgır birde bunun büyük abisi vardır her evde, elektirikli süpürge vardı da onlar mı almamış. hem kolay hem pratik kullanması.

90lar-ev-esyalari-4

Genellikle dedemizin oturduğu baş köşe ve sedir takımı, şu güzelliğe bakar mısınız? resmen geçmişi yaşıyorum.

90lar-ev-esyalari-5

Yandığında is çıkardığı için cam çabuk kirlenir idi, bu şekilde onun lekelerini kamufle etmem mümkündü.

90lar-ev-esyalari-6

Komşu çocukları kurcalamasın diye kitlenen o telefon, o zamanlar her evde telefon yoktu ve konuşmak maliyetli idi, bazen komşularda ev sahibinden habersiz kullanmasın diye kitlendiği olmuştur, Tuş kilidinin atası diyebiliriz.

90lar-ev-esyalari-7

Her babaanne ve anane dikiş dikme konusunda bir uzman idi. sonraları evlerde süs diye kullanılan bu dikiş makinesi ile gelinlik kızlara gelinlik, genç kızlara güzel elbiseler dikilir, evin erkeğinin sökükleri yamanırdı.

90lar-ev-esyalari-8

Dedelerimizin tras takımı, tras olmak cesaret ister ama onlar kendilerini ustura ile tras edebilecek kadar yetenekli idi.

90lar-ev-esyalari-9

Digital platformlara gecene kadar her evin çatısını süsleyen tacımız alüminyum anten.

90lar-ev-esyalari-10

Kaşıklık işte bu.

90lar-ev-esyalari-11

Genellikle üzeri dantel ile örtülmüş, televizyona komşu bir yerde tutulan kaset çalar. kırmızı tuş çocuklar için çok dikkat çekicidir, herkes bunda bir ses kaydı yapmıştır.

90lar-ev-esyalari-12

VVeeee olmaz ise olmazımız kalın perdemiz, panjur görevi gördüğü söylenir, o perdeyi çekince içeri bir damla güneş girmediği bilinir. Milli perdemiz olarak ta adlandırıldığı oluyor.

90lar-ev-esyalari-13

CEVAP VER