İçinde bulunmaktan gurur duyduğum büyük bir grup müzik dinlemek baya bir zorluk çektik.İlk önce walkman ler vardı.Özellikle beyaz Sony marka(çoğunlukla Almanya’da akrabalar aracılığı ile temin edilen) walkmanler gövde gösteri için yeterliydi.Arkadaşlarla toplanıp şarkılar seçilir ve kasetçiler de bunlar doksanlık çektirilerek, her hafta birinde olacak şekilde dolaştırılırdı.Daha sonra onların yerini discman ler almaya başladı.Bu cihazlar cd oynatabiliyor ve kasetteki az sayıda şarkıya katlanmaktan kurtarıyordu.Ancak bunlarında sorunu biraz büyük olmalarıydı.Benim sırt çantası taşıma alışkanlığım bu zamanlardan kalmadır.Sonra herhangi bir yerden alabileceğiniz 128 mb lık flash bellek gibi mp3 playerlar çıktı.Bunların kullanımı rahat ancak kapasiteleri çok az, fiyatları yüksekti.

Tüm bu zorlukların çözümü biraz pahalı da olsa Steve Jobs amcamızdan geldi.Jobs’ın binlerce müziği yanında taşıyabileceksiniz hemde cebinizde dedikten sonra cebinden çıkardığı birinci nesil Ipod’un üzerinden tam 15 yıl geçti.2001 yılında büyük gürültü koparan bu cihazın daha sonra bir çok gelişmiş modeli çıktı. İşte müzik dinleme alışkanlığımızı değiştiren 15 Ipod.

2001 – Birinci Nesil IPod

Tam 15 yıl önce çıkan birinci nesil Ipod 399$ ile satışa çıktı.5gb harici diski ile o zamana kadar görülmemiş bir durumda.Tek sorunu bu cihazı kullanmanız için mutlaka bir Apple bilgisayara ihtiyacınız vardı.Dada sonra Windows desteği de getirildi.Ortadaki kaydırma çubuğu alışılmışın çok dışında bir deneyim sağlıyordu.

ipod-birinci-nesil

2003 – Üçüncü Nesil IPod

Birinci nesilin tasarımına sadık kalınarak geliştirmeler yapılan üçüncü nesil de özellikle dokunmatik olan tuşlar kullanıcı deneyimini bir hayli arttırmış ve beğeni toplamıştı.Ayrıca Appele’ın 2012 yılına kadar kullanacağı 30 pinli konnektör ilk kez bu cihazda kullanılmaya başlandı.

2004 – IPod Mini

Steve Jobs’ın minimalist tasarım takıntısı her hücresinde taşıyan bir model.Depolama alanı küçülse de cihaz ciddi şekilde küçültüldü ve renk seçenekleri eklendi.Ipod lar ile bütünleşene ve uzun süre kullanılacak olan kontrol tuş kombinasyonu ilk kez bu cihazda kullanılmaya başlandı.

2004 – Dördüncü Nesil IPod

Ipod modelleri ile haşır neşir olmuş herhangi bir insana IPod dediğinizde aklına gelen ilk model bu olacaktır.O kadar ikonik hale geldiki Korkunç Bir Film filminde bile bu model kullanılmıştı.Daha sonra farklı renk seçenekleri ile çıkacak olsa da çıkış rengi her zaman efsane olarak kalmıştır.Benimde ilk kullandığım Ipod modeli olduğundan yeri her zaman ayrıdır.

dorduncu-nesil-ipod-klasik

2004 – IPod U2 Edition

Neden çıktığına bir türlü anlama veremediğim bir model.Arkasına U2 grubu üyelerinin lazer ile imzalarının kazındığı model dördüncü nesilin özelliklerine sahip. Kırmızı ve siyah renk ağırlıklı olarak çıktı.

2005 – Birinci Nesil İpod Shuffle

Diğer IPod larda farklı olarak bir usb flash bellek olarak kullanılan ilk model oldu.Ekranın olmaması ise daha az maliyetli olmasını sağladı.Biraz kumandayı andırsa da yine de güzeldi.

2005 – Birinci Nesil IPod Nano

Ipod mini gerçekten küçüktü ama Ipod nano neredeyse bir kalem inceliğinde çıktı.İnceliği o zaman için neredeyse imkansız denilecek kadardı.Steve Jobs’ın ne kadar deli bir adam olduğunu düşünürsek aslında çok da şaşırmamak gerekir.

2005 – Beşinci Nesil IPod

Bu modelde ekran büyütüldü ve Itunes’dan film, müzik videoları, tv show ları satın almak ve izlemek gibi özellikler getirildi.Ayrıca klasik IPod lar arasında ilk farklı renkte çıkan model oldu.

2007 – Birinci Nesil IPod Touch

Telefon dünyasını toz dumana katan Iphone un piyasaya çıkışından bir kaç ay sonra piyasaya çıktı.Iphone dan tek farkı telefon özelliğinin olmamasıydı.Apple ın Ipod lar için nasıl bir gelecek tasarladığının en önemli kanıtı idi.

ipod-touch-first

2007 – Ipod Classic

Klasik IPod ların son temsilcisi oldu.160 gb depolama alanı o zamanlar için düşünülemeyen kapasitede sunuldu.2014 yılında üretimi durduruldu ancak her zaman akıllarda kalacak.Yıl neredeyse 2017 olacak ama hala bunlardan bir tane almak istiyorum.Unutulmayacaksın reis.

2009 – Beşinci Nesil IPod Nano

Kamera ve hoparlörün geldiği ilk model.Bir sürü renk seçenği ile çıktı.Daha önceki nano modellerinde yaşadıkları hezimetleri bu modelle tamamen akıllardan sildiler.

2010 – Dördüncü Nesil IPod Touch

Iphone’un gelişimi ile gelişen Touch modelleri ile yep yeni bir tasarım ile çıktı.Ön ve arka kamerasındaki Facetime desteği ile daha önce olmayan bir özellik sundu.Kullanıcılar arasında tartışmalara da yol açtı.Iphone varken bir de bunu taşımak zor diyenler olduğu gibi telefon özelliği de olsa düşünmeden buna geçerim diyenlerin sayısı çoktu.Benimde dördüncü nesil Ipod klasikten sonra kullanmaya başladığım model.Sanırım dörtlü rakamları seviyorum.ilk kullandığım Iphone’da 4 dü.

ipod-touch-4

2010 – Dördüncü Nesil IPod Shuffle

İkinci nesile benzer şekilde ve üçüncü nesilin tamamen kulaklıktan kontrol saçmalıklarını ortadan kaldırdı.Pembe rengi özellikle kadınlar arasında çok faazla sattı.Spor yaparken kullanım kolaylığı düşünüldüğü haksız sayılmaz.

2012 – Yedinci Nesil IPod Nano

Neden çıktığını anlamadığım bir model daha.IPod touch a benzer şekilde home tuşu bulunan ve dokunmatik özelliklere sahip ama IOS kullanımı müthiş kısıtlı.

2015 – Altıncı Nesil IPod Touch

Beşinci nesil Ipod Touch ile aynı tasarıma sahip.Daha önceki modelde olduğu gibi sanki dördüncü nesili kulağından tutup uzatmışsın hissi veriyor.Yinede A8 işlemcisi ile bir müzik çalar için oldukça iyi bir donanıma sahip.

CEVAP VER