Milli Mücadelemiz bir birinden farklı ve yürek yakan hikayeler ile dolu, işte onlardan bir tanesi Erkek kılığına girerek Kurtuluş Savaşımıza katılan Halime Çavuşun Hikayesi.

halime-cavus

Kastamonu’lu olan Halime Kocabıyık, ailesinin tüm karşı çıkmalarına rağmen erkek kılığına girerek milli mücadele saflarında yerini almıştır. Erkekler gibi traş oldu, saçlarını kazıttı ve kimseye kadın olduğunu belli etmeden Türk askerleri arasında savaştı.

Savaşta genellikle mühimmat taşıma işleri yaptı, bir defasında düşmanın açtığı ateş ile bacağından vuruldu ve sakat kaldı.

halime-cavus-2

Cepheye mühimmat taşırken bir defasında İnebolu’da Mustafa Kemal’e denk geldi. Kendisi Mustafa Kemal’i hiç görmediği için tanımıyordu, sıcak havada kalın kıyafetleri ile dikkat çeken bu kişiden o dönem ki adı ile kafa kağıdını(Nüfus Kağıdı) istedi Mustafa Kemal.

“Sen Kız Mısın” diye sordu.” Evet ” Cevabını aldı.

“Bey, 100 bin kişi kurtulacak. Ben öleceğim de ne olacak?” dedi.

Savaşlar bitti, ama o ne tras olmaktan nede asker üniformasından vazgeçti.

Mustafa Kemal kendisini Ankara’ya çağırdı, ve burada kalmasını istedi.

“Annem babam beni bekler” şeklinde cevap veren Halime Çavuş, “Ben ana-babaya itaatli evlada saygı duyarım” diyen Mustafa Kemal Paşa tarafından çeşitli hediyeler verilerek tekrar evine yollandı ve kendisine maaş da bağlandı. 75 yaşında hayata gözlerini yumdu.

KAYNAK:Wiki

 

1 YORUM

  1. Vatan Böyle annelerin ellerinde aşıdığı mermiler ile kurtarıldı Allah Razı olsun hepsi nur içinde yatsınlar onlara borçluyuz bu vatanı.

CEVAP VER