Uzun zamandır kilo vermek için çabalıyorsunuz. Fast Food yemeyi bıraktınız. Düzenli olarak sporda yapıyorsunuz ancak bir türlü istediğiniz kiloya kavuşamadınız mı? Belki de sabahları yaptığınız bazı hatalar vardır ve bu yüzden kilo veremiyorsunuzdur.

Hazırladığımız bu 5 madde de ki alışkanlıklardan vazgeçmeyi deneyin belki faydalı olacaktır.

1.Çok fazla uyumayın.

uyuyan_bebek
uyuyan_bebek

Eğer az uyursanız stres yapmanıza ve iştahınızın artmasına neden olan kortizol hormonu üremesi hızlanır. Buda sizi yemek yemeye zorlar. Ancak günde 10 saatten fazla uyumanın da vücut kitle endeksini artırdığı son yapılan araştırmalar ile kanıtlanmıştır. Uzmanlar yeterli uykunun 7-9 saat olduğunu söylüyorlar.

2.Uyanınca karanlıktan kurtulun.

Uyanınca odanın perdesini, panjurunu açın. Güneş ışığının içeri girmesine ve teninize dokunmasına izin verin. Uyandıktan sonra güneş ışığının tenimize dokuması, metabolizma hızının artmasına katkı sağlar. Günlük 20-30 dk güneş ışığı altında kalmak size fayda sağlayacaktır.

3.Uyanınca yatağınızı düzeltin.

Darmadağın Yatak
Darmadağın Yatak

Garip gelmiş olabilir ancak bu doğru bir bilgi, ABD’de yapılan bir araştırmada kendi yatağını toplayan ve kendi hazırlayan kişilerin daha rahat bir uyku uyuduğu kanıtlanmıştır. Rahat ve yeterli uyku kilo almanızı engelleyecektir.

4.Her gün tartılmayı ihmal etmeyin.

Her gün tartılmak, kilo kontrolü açısından önemlidir. Her gün tartılan insanların o gün yiyeceklerine daha çok dikkat ettiği yapılan araştırmalarda görülmüştür.  Ayrıca sabah uyanır uyanmak tartılmak kişinin asıl kilosunu vermektedir.

5.Kahvaltıyı ihmal etmeyin.

İdeal Kahvaltı Tabağı
İdeal Kahvaltı Tabağı

Kilo alınmasına en etkin şey sabah kahvaltılarının ihmal edilmesi yada abur cubur ile geçiştirilmesidir. Dengeli ve düzenli kahvaltı yapan kişiler kilo kontrolü açısından diğerlerine göre daha başarılıdır. Protein karbonhidrat ve tatlı içeren bir kahvaltı vücudun günlük ana ihtiyaçlarının neredeyse tamamını karşılar.

Başka bir paylaşımda Japonların nasıl zayıf kaldıklarına değinmiştik dilerseniz buradan ona da göz atabilirsiniz.

4 YORUMLAR

  1. Uyku düzenim hiç yok gece 2 de yatıp öğlene ancak uyandığım oluyor :/ Bu yüzden galiba diyet de yapsam istediğim kiloya ulasamıyorum

  2. Uyandığımda yatağı çok nadir düzeltiyorum maalesef. Sabah kahvaltısını asla es geçmem önemli çünkü. Sabah sabah da tartılacağımı hiç düşünmüyorum unuturum bir kere 🙂

CEVAP VER