Yumurta her keseye uygun ve en sağlıklı gıdaların başında geliyor. Üstelik bir çok şekilde de gıda olarak tüketilebiliyor. İçeriğinde ki demir, aminoasit, antioksidanlar ve yağ asitleri ile vücudumuz için oldukça faydalı.

Yumurtanın düzenli tüketiminin vücudumuza sağladığı yararları sizler için listeledik.

1.Yumurta, Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir.

hasta cocuk
hasta cocuk

İçerdiği bol miktarda Selenyum’dan dolayı, Enfeksiyonel hastalıklara karşı bizi korur. Ayrıca tiroid hormonunun düzenlenmesinde katkı sağlar.

2.Yumurta, Stresi azaltır.

stresli kadin
stresli kadin

İçeriğinde ki aminoasitler ile, vücudun serotonin salgılamasını sağlayarak sakinlik ve rahatlık hissetmemizi sağlar.

3.Yumurta, Kolesterol seviyesini düzenler.

Normal boyuttaki bir yumurta da, 200 mg kadar iyi huylu kolesterol(LDL) içerir. Bu kolesterol kötü huylu (HDL) kolesterol ile savaşır.

4.Yumurta, Diş ve Kemiklerin güçlenmesini sağlar.

disler
disler

Yumurta, güneş ışığından sonra, en iyi D vitamini kaynağıdır. D vitamini kemik ve dişlerin gelişimi için oldukça önemlidir. Ayrıca Metabolizma, kalp sağlığı ve sindirim için gerekli olan kalsiyum emilimini hızlandırır.

5. Yumurta, Alzheimer hastalığı riskini azaltır.

Yapılan çeşitli araştırmalar ile yumurtanın, Alzheimer rahatsızlığının önlemekte faydalı olduğu, beyin fonksiyonlarını geliştirdiği kanıtlanmıştır.

6. Yumurta, Cildi gençleştirir.

hong kong kizlari
hong kong kizlari

Yumurta içerdiği bol miktarda, B vitamini, B2, B12 ile saç, cilt yenilenmesi ve karaciğerin ihtiyacı olan besin değerlerini fazlası ile içerir.

7.Yumurta, Zayıflamaya yardımcıdır.

Sporcu Zayif Kız
Sporcu Zayif Kız

Herkesin dilinde olduğu üzere yumurta tokluk hissi verir. Zengin içeriği sayesinde fazla yemek yemeye gerek duymazsınız.

8. Yumurta, Göz sağlığına faydalıdır.

Yumurta içeriğinde ki, antioksidanlar, lutein ve zeaksantin ile katarakt ve maküler dejenerasyon gibi göz hastalıkları riskini azaltır.

Yumurta tüketmekten korkmayın, Afiyet olsun 🙂

7 YORUMLAR

  1. ben vücut çalıştığım için her sabah bir adet yumurtayı protein olarak yiyorum. Gün içerisinde de bu sayede yediklerime dikkat edebiliyorum

  2. Yıllardır kahvaltıda mutlaka 1-2 yumurta yerim. Bu paylaşımda da faydalarını açıkça öğrenmiş oldum. Bundan sonra gün içerisinde de yemeye gayret göstereceğim.

  3. Çok aşırı yerseniz de protein zehirlenmesi olur göbeğinizde lekeler oluşur 😀 azı garar çoğu zarar ayrıca. çıkışı çok pis kokar diyeyim 😀 ahaha

CEVAP VER