Milli mücadelemizin gizli kahramanlarından, pek çoğumuzun adını bile duymadığı O dönemlerin Hindistan topraklarında şimdilerde Pakistan olan Peşaverlide yaşayan, Peşaverli Abdurrahman Bey olarak tarihimize yazılan o kahramanın hikayesi.

paseverli-abdurrahman-bey

İlk olarak Balkan Savaşları Döneminde Pakistandan Osmanlı Devleti’ne yardım için geldi, 1.Dünya savaşında Gelibolu Cephesinde Savaştı, ardından Kurtuluş Savaşı,Kuva-i Milliyede Görev aldı, Anadolu ajansının ilk muhabiri oldu, İlk Büyük elçimiz oldu ve daha niceleri..

Pakistan’ın varlıklı ailelerinden birinin ferdi olan Abdurrahman bey, 1912 Balkan savaşı başladığında balkanlardaki müslümanların katliamından etkilenmesi üzerine, Okuduğu kolejde öğrencilerin yemek paralarından artırdıkları paralar ile Osmanlı devletine savaş için yardım topladı. Bu kampanya ardından tüm Hindistan(Şimdiki Pakistan) müslümanlarına ulaştı.

Rİvayet değil gerçektir ki, Hint Müslümanlarının yardım kampanyalarına büyük bir iştiyakla katılmasında şu iki örnek çok çarpıcıdır: Peşaver’de yardımlaşma fonlarına verecek hiçbir şeyi olmayan 20 yaşındaki Gulam Muhammed ile 21 yaşındaki Gulab Din kendilerini Allah için satışa çıkarmışlar; satıştan elde edilen parayı da Yardım Fonuna vadetmişlerdi. Böylece kendilerini satın alacak şahsa ömür boyu köle gibi hizmet etmeyi kabul ediyorlardı.

paseverli-abdurrahman-bey-4

Yine Peşaver’de yardım kampanyasına verecek hiçbir şeyi olmayan genç bir kadın kalabalığın içinde dört aylık bebeğini kampanyaya bağışladığını; açık artırmayla yapılacak satıştan elde edilecek meblağı da fona vereceğini ilan etmişti. Bebek açık artırmaya çıkarılmış; bu durumu gözyaşları ile izleyen Peşaverli bir zengin bebeği satın almış; bebeğin annesi aldığı tüm parayı yardım kampanyasına vermiş; Peşaverli zengin ise yürekleri parçalayan bu durum karşısında bebeği annesine iade ettikten sonra bebeğin hayatı boyunca tüm eğitim masraflarını da üstlenmişti.

Elbise ve kitaplarını satarak İstanbul’a Gelebildi.

Toplanan yardım paraları ve bunlar ile birlikte bir sağlık heyetinin İstanbul’a gitmesi kararlaştırıldı. Bu heyetin içinde Peşaverli Abdurrahman Bey’in okul arkadaşlarından bir kişi vardı. Bu heyet yolculuk masraflarını kendileri karşılamıştır. Peşaverli, babasından izin alamayacağını düşünerek ailesinden gizlice heyete dahil olmuş, hiç parası olmadığından elbiselerini ve kitaplarını satarak yolculuk masraflarını karşılayabilmişti.

paseverli-abdurrahman-bey-3

Birinci Balkan savaşı bitmiş Edirne kaybedilmişti, heyetten bir çok kesim Hindistan’a geri dönmüş ama geri dönmeyip İstanbul da kalanlarda vardı, biri Peşaverli Abdurrahman Bey’di.

Rauf Orbay’ın tavsiyesi üzerine harp okuluna yazılmış, eğitiminin ardından Canakkale’de Gelibolu Cephesinde savaşmış ve bir çok kez yaralanmıştır.

Anadolu Ajansının İlk Muhabiri;

Peşaverli, İstanbul İtilaf Devletleri tarafından işgal edilince İstanbul’da gizlenmiş, İzmir’in işgalinden hemen sonra 25 Mayıs 1919’da Rauf Bey ile beraber gizlice İstanbul’dan Bandırma’ya gelmişti. Müteakip haziran ayında Amasya’ya geçen Peşaveli Kuva-yı Milliye’nin İngilizce yazışmalarında görev almış, Anadolu Ajansı’nın kuruluş çalışmalarında bulunmuştur.

Peşaverli Anadolu Ajansı’nın ilk personeli olarak kayıtlara geçer. Ajansta çalıştığı süre boyunca özellikle Yunan ordusunun Anadolu’da yaptığı katliamların Avrupa kamuoyuna duyurulması için özel çaba sarf etmişti.

Afganistan Büyük Elçilik görevinde de bulunmuştur, Bu görevin ardından Türkiye’ye dönüp Rauf Orbay yanında görevler almıştır.Terakkiperver Cumhuriyet Fırkası’nı kurmaya çalışan Rauf Orbay ve Kazım Karabekir gibi memleketin ileri gelen liderleriyle beraberdi. 21 Mayıs 1925 gecesi Beşiktaş’tan Nişantaşı’ndaki evine dönmekte olan Abdurrahman Bey meçhul üç şahıs tarafından tabanca ile vurulmuş ve birkaç saat sonra da bekçiler tarafından bulunarak hastaneye kaldırılmıştı. Kurşun bir ciğerini parçalayarak bel kemiğini zedelediğinden belden aşağısı felç olmuştu. 30 Haziran 1925’te hayata gözlerini yumdu.

paseverli-abdurrahman-bey-2

Peşaverli olması, Afganistan’da Büyükelçilik görevini ifa etmesi ve Milli Mücadele’ye hayatını adaması Abdurrahman Peşaveli’yi Türkiye- Afganistan-Pakistan kardeşliğinin müşahhas bir sembolü yapmaktadır. 26 yaşında varlıklı bir ailenin çocuğu iken sahip olduğu her şeyi satarak, zor duruma düşen Müslüman kardeşlerine yardım için İstanbul’a gelen ve bir daha dönmeyen, Çanakkale’de savaşıp üç kez yaralanan, verilen her görevi istisnasız yerine getiren, Anadolu Ajansı’nın ilk memuru, Türkiye Büyük Millet Meclisi Hükümetinin ilk Büyükelçisi, Anadolu aşığı, kahraman vatan evladı Abdurrahman Peşaveli’yi biz rahmet ve minnet ile anıyoruz.

KAYNAK:Wiki

 

CEVAP VER