Çok değil daha 25 -30 yıl önce para vermediğimiz şeyleri sizin için derledik. bunlara bakarak 30 yıl sonra nelere para veriyor olacağımızı varın siz düşünün.

1- Cep Telefonu faturası: 30 sene önce aklınızda gelir miydi ki cebimize bir telefon koyacaklar ve onu kullandık diye bizden aylık para alacaklar.

cep-telefonu-faturasi

2- Kredi Kartı Aidatı, cebimizde elektronik bir kart olacak ve onla istediğimiz bir çok şeyi alabileceğiz, birde bunun üstüne bu alışverişi 9 taksit ile ödeyeceğiz, ve bankalar bizden bu kart için yıllık kullanım bedeli alacaklar.

kredi-karti

3- Damacana su, sizi bilmem ama benim aklıma asla gelmezdi suya para vereceğimiz, sokakta yorgunluktan bayılıncaya kadar oynayıp da mahalledeki çeşmeden doya doya su içmeyenimiz var mı ?

damacana-su

4- Digital Tv Platformlarının üyelikleri, yok canım bizim çocukluğumuzda bir tek TRT vardı oda 24 saat yayın yapmazdı, istiklal marşı ile günün belli bir saati açılır ve kapanırdı yayın. Şimdileri, Türkiye deki futbol müsabakaları için ayrı üyelik, avrupa maçları için ayrı üyelik, basketbol müsabakaları için ayrı üyelik, Film için ayrı dizi için ayrı üyelikler..

emektar-televizyon

5- Basketbol maçı bileti, canım şimdi futbol varken basketbol maçına mı para vereceğiz, küçük bir delikten elle topu atarak içinden geçirmeye çalışıyorlar akıl işi değil, bunu hala diyenler vardır aramızda, ama basketbolun sonradan gelip de futbolun ününe geçtiğini basketbol takımlarımızın futbol takımlarımıza göre daha başarılı olduğunu, milli takım seviyesinde de futbolu geçtiğini bilmezler.

basketbol-seyircisi

6- Dadı Kamerası, Eskiden ne güzelmiş ya erkek çalışır evine para getirir, kadın evin işlerini yapar çocuklara bakarmış(bayanların seslerini duyar gibiyim 🙂 ), böylelikle ne dadı ya nede dadı kamerasına ihtiyaç olmazmış,

dadı-kamerası

7- Kedi – Köpek Maması, Biz ne yersek kalanı onlar yerdi,evde et balık pişti mi, onların bile yüzleri gülerdi bugün ziyafet olacak anlaşılan derlerdi.

kedi-kopek-mamasi

8- Vitamin Hapları, o zamanlar kendimizi pekte halsiz hissetmiyorduk, bu yüzden de bu haplara ihtiyaç duymuyorduk, hep bu teknolojik aletler bizi bu hale getirdi, cep telefonları bilgisayarlar.

vitamin-haplari

9- ÖTV (Özel Tüketim Vergisi), bunun bir açıklaması yok malesef , tüketmeyin kardeşim demekten başka bir şey gelmiyor elimden almayın araba, almayın cep telefonu, almayın sigara alkol..

ozel_tuketim_vergisi_otv_kanunu_h712

10-Spor Salonu Üyeliği, Akıl kari bile değil, orada gidip koşturacağına gel şu tarlada çalış, karpuz taşı, mandalina taşı, zeytin topla.

spor-salonu

11- İnternet Faturası, internet mi o da ne yeniyor mu? Şimdileri ise vazgeçilmezimiz, bir gün olmasa kesilse, sudan çıkmış balığa döneriz.

internet

12- Konsol Oyunları, O zamanlar bildiğimiz sokakta oynanan oyunlar var, keşke hiç bu konsol ve bilgisayar oyunları çıkmasaydı da çocuklar yine sokaklarda oynasaydı oyunlarını.

konsol-oyunlari

13- Sevgililer Günü Hediyesi,  sahi bu günü kim neden çıkarttı, neden o günde hediye almak zorunda bırakıldık, oysa ki bize her gün o gün, sevgilinize eşinize hediye almak sürpriz yapmak için o günü beklemeyin.

sevgililer-gunu

Paylaş

CEVAP VER