Kepek dünyanın en saçma şeylerinden biri olabilir. Yıllardır bu rahatsızlığı yaşıyorum. Doktora başvurdum sende kepek yok yağlı egzama var dedi. İsmi ne olursa olsun bu arkadaşın tedavisi yok. Yıllardır çekiyorum bunu ve ölene kadar çekmeye devam edeceğim.

Ben bunu kabullendim ama insanların kabullenemediği ve hala yanlış bildiği bir çok şey var. Bu listede bunları anlatmaya çalışacağım.

Şok olmayın ama bunun tedavisi yok. Sadece biraz olsun kontrol altına alabiliyoruz ama tamamen yok etmek neredeyse imkansız. Sürekli reklamlarda dönen hatta bazılarında Ronaldo’nun oynadığı firmaların şampuanları biraz olsun azaltabiliyor. Ancak onlar da tam olarak geçirmiyor.Tabi azaltmak için bizim de yapabileceğimiz bazı şeyler var. Mesela yağlı yiyeceklerden uzak durmamız lazım. Bunlar yerine muz, tavuk, yumurta ve B vitamini içeren besinler ile beslenirsek biraz olsun kurtulabiliyoruz.

ronaldo-kepek-reklami

Kepekler sadece saç diplerinde bulunmaz. Benimde müzdarip olduğum üzere kaşlarda, alın bölgesinde ve hatta burun üzerinde bile bulunuyorlar.

Spor vücudun her noktasına yarar sağlayabildiği gibi, kepeklerinde en büyük düşamanı. Düzenli yapacağınız spor sayesinde kan dolaşımı artacak ve taze deri vücuda hakim olacak. Ve sürpriz elveda beyaz işkenceler.

Biliyorum kepek ciddi anlamda kaşıntı yapar. Ancak bu durum sizin canınızı acıtmak ya da sert kaşımalar sonucu oluşturacağınız kızarıklarla sizi rezil etmekten başka hiç bir işe yaramaz.

kafa-kasintisi-nasil-gecer

Çevremdeki çoğu kişiden de duyduğum üzere yanlış bilinen bir şey var. Hava sıcaklıkların kepeklerle gayette ilgisi var. Kızgın bir yaz gününde açık havada yaptığınız bir yürüyüşün ardından gireceğiniz klimalı bir ortam, kafa derisini kurutur ve beyaz düşmanlar çoğalır.

İşte geldik en sevdiğim yanlışa. Kepek bulaşıcımıdır? Arkadaşım akıl var mantık var, kepek dediğin şey kuru deriden ibaret bir şey. Bunun sana nasıl bir etkisi olabilir. Alıp yemeyeceksin ya. İşin gerçeği kepek bulaşıcı değildir.

kepek-tedavisi

1 YORUM

  1. kepekten şikayet edenlerin artması çevresel koşullardaki kötüleşmeye paralelmiş bir araştırmaya göre. Bulaşıcı olmaması rahatlatıcı tek yönü

CEVAP VER